Kırgızistan’daki siyasi  gelişmeler sonucu istifa etmeye karar veren Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, “Kırgızistan'da benim için barış her şeyden öncedir.” dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov, bugün 15 Ekim’de Kırgızistan vatandaşlarına hitap etti.

Cumhurbaşkanı, başkent Bişkek'teki sosyo-politik durum gerginliği devam ettiğini kaydederek, dün Meclisin hükümetin oluşumunu onayladığını ve kendisinin de Kırgız Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı'nın uygun atamalar için kararlarını imzaladığını açıkladı.

Ancak bunun tansiyonu düşürmediğine vurgu yapan Sooronbay Ceenbekov, “Ne yazık ki, gerginlik azalmıyor, derhal istifam için talep devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Başkentteki mevcut durumun ikili çatışmanın meydana gelmesine neden olabileceğini dile getiren Ceenbekov, bir yandan protestocular, diğer taraftan da kolluk kuvvetleri arasında çatışma yaşanabileceğini söyleyerek, buna izin vermeyeceğini vurguladı.

"Benim için her yurttaşımın hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur"

Sooronbay Ceenbekov, bununla ilgili şunları kaydetti:

“Askeri personel ve kolluk kuvvetleri Cumhurbaşkanlığı Konutu’nu korumak için silah kullanmak zorundadır. Bu durumda kan dökülecektir, bundan kaçınılmazdır. İki tarafı da provokasyonlara boyun eğmemeye çağırıyorum.

Bana göre Kırgızistan'da barış, ülkenin bütünlüğü, halkımızın birliği ve toplumdaki huzur her şeyden öncedir. Benim için her yurttaşımın hayatından daha değerli hiçbir şey yoktur.

Ben güce tutunmuyorum. Kendi vatandaşlarına kan döken, ateş eden Cumhurbaşkanı olarak Kırgızistan tarihinde kalmak istemiyorum. Bu nedenle istifa etmeye karar verdim.”

Cumhurbaşkanı Ceenbekov, Başbakan Sadır Caparov'u ve diğer politikacıları, destekçilerini ülkenin başkentinden çekme ve Bişkek halkına huzurlu bir yaşam sunma çağrısında bulundu.

Kırgızistan lideri, konuşmasını, “Ülkemizin bütünlüğüne ve toplumdaki uyumuna hiçbir güç değmez. Yüce Allah hepimizi korusun, toprağımızda huzur ve barış olsun!” diye tamamladı.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de 16 siyasi partinin katılmasıyla düzenlenen milletvekili seçimleri sonucu Birimdik, Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan ve Bütün Kırgızistan siyasi partileri yüzde 7’lik seçim barajını geçerek 120 sandalyeli Meclise girmeye hak kazanmıştı.

Seçim barajını geçemeyen diğer partinin üyeleri ve destekçileri dün, 5 Ekim’de seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ederek, Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplanmıştı.

Öğleden sonra, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hücum etme girişiminin ardından, kolluk kuvvetleri ve protestocular arasında çatışmalar çıktı. 6 Ekim gecesi göstericiler Meclis binasını işgal etti.

Gösteriler sonucu binden fazla kişi yaralanmış, 1 kişi hayatını kaybetmişti.

10 Ekim'de Ala Arça Cumhurbaşkanlığı Konutu'nda düzenlenen olağanüstü Meclis toplantısında konuşan Sadır Caparov, "Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, hükümetin yapısı, programı ve üyeleri onaylanır onaylanmaz istifa etmeye hazır." demişti.

Cumhurbaşkanı Basın Sözcüsü Tolgonay Stamaliyeva, dün, 14 Ekim'de yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'un ülkede parlamento seçimleri yapıldıktan sonra istifa edeceğini duyurmuştu.