Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Cumhurbaşkanları Kırgızistan’daki olaylarla ilgili ortak açıklama yaptı.

Kazakistan, Tacikistan, Türkmenistan ve Özbekistan Devlet Başkanlarının Kırgızistan’daki olaylara ilişkin ortak açıklaması şöyle:

"Kardeş Kırgızistan’da yaşanan olaylar ciddi endişemize sebep olmaktadır.

Yüzyıllardır süregelen dostluk, iyi komşuluk ilişkilerini sürdüren, ortak kültürel ve manevi değerlere bağlı yakın komşular olarak bu zor günlerde Kırgızistan halkını barışı korumak ve ülkede istikrarı sağlamak için kendine has bilgeliklerini göstermeye çağırıyoruz.

Kırgızistan’ın bütün siyasi partileri ve kamu kurumlarının Anayasa ve kanunlarına sağlam uyumu ile ortaya çıkan problemlerin çözülmesi için, barış ve huzurun sağlanması için gerekli çabayı göstereceklerini umuyoruz.

Kırgızistan’ın refahı, bütün Orta Asya’nın bölgesel güvenliği ve sürdürülebilir kalkınmasında önemli bir faktördür.

Ülkelerimizin ortak bir geçmişi var ve ortak bir gelecek inşa ediyorlar. Orta Asya halkları, gelecek nesillerin yararına kalıcı barış, uyum ve medeniyet inşa etme arzusuyla tarih boyunca birleşmişlerdir.

Ortak hedefleri paylaşan devletlerimiz, ticaret, ekonomi, yatırım, ulaştırma, iletişim, kültürel ve insani bağlar, sınır ötesi ve bölgeler arası işbirliği genişletmek için bölgesel işbirliğini aktif olarak güçlendiriyor.

Orta Asya dayanışmasını daha da güçlendirme yolunda ilerlerken, Kırgızistan halkına birlik, barış, bağımsız kalkınma ve refah arayışlarında her zaman destek olacağız."