Kırgızistan’da 4 Ekim 2020’de düzenlenen milletvekili seçimlerinin ardından sular durulmuyor. Seçimleri protesto eden göstericilerin, 6 Ekim 2020’de hapisten çıkardığı eski Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in, Bişkek’te isyan düzenlediği iddiasıyla yeniden tutuklandığı öğrenildi.

Kırgızistan Milli  Güvenlik Komitesince 11 Ekim 2020 tarihinde yapılan açıklamada, Kırgız güvenlik güçlerinin Koytaş kasabasındaki evinde bulunan eski Kırgızistan Cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev’in kitlesel isyana sebep olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı duyuruldu.

Öte yandan, hükumet karşıtı eylemcilerin liderleri arasında yer aldığı öne sürülen Atambayev’in oğullarının da gözaltına alındığı ancak daha sonra serbest bırakıldığı edinilen bilgiler arasında yer aldı. Kırgız polisi, 4 Ekim 2020’de seçim sonuçlarına itiraz etmek için başlayan ve kısa sürede iktidar karşıtı gösterilere ve iç karışıklığa dönüşen olayla ilgili kapsamlı gözaltı çalışmalarına devam ediyor.

Avrupa Birliği (AB), Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov'u ülkedeki meşru bir kurum olarak, tek anayasal otorite olarak kabul ediyor. AB, Ceenbekov’un liderliğine ve Kırgızistan'da istikrarın barışçıl diyalog yoluyla sağlanacağına inanıyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov, Genelkurmay Başkanı Taalaybek Omuraliyev’i kabul etti.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Cumhurbaşkanı Ceenbekov, yeni atanan Genelkurmay Başkanı Taalaybek Omuraliyev, Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı Canıbek Kaparov ve İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bişkek Komutanı Almazbek Orozaliyev ile toplantı yaptı.

Toplantıda, ülkedeki sosyal ve siyasi durumu istikrara kavuşturacak tedbirler, vatandaşların sağlık ve yaşam güvenliğinin sağlanması görüşüldü.

Ceenbekov, bugün ülkenin güç yapılarının her şeyden önce toplumda barış ve istikrarı ve vatandaşların güvenli yaşamını sağlamaya odaklanması gerektiğini vurguladı. Devlet Başkanı ayrıca, Kırgız Cumhuriyeti Güvenlik Konseyi Sekreterliği ile işbirliği içinde kolluk kuvvetleri arasında etkin etkileşim sağlanmasının önemine dikkat çekti.

Genelkurmay Başkanı Taalaybek Omuraliyev, askerlerin olağanüstü hal (OHAL) kapsamında Bişkek Emniyeti ile işbirliği dahil hizmet vermeye devam ettiğini bildirdi.

Güvenlik Konseyi Sekreter Yardımcısı, başkent Bişkek'te 5-6 Ekim olayları sırasında yaralanan kolluk kuvvetlerini bir gün önce ziyaret ettiğini belirterek, Kırgız Cumhuriyeti Başkomutanı adına kendilerine maddi yardım sağlandığını söyledi.

Bişkek’te OHAL ilan edilmesinden beri suç sayısı önemli ölçüde azaldığını dile getiren Bişkek Komutanı Orozaliyev, aynı zamanda, sosyo-politik durumu daha da istikrara kavuşturmak için başkentte olağanüstü halin uzatılması konusunu ele alma önerisinde bulundu.

Kırgızistan’da 4 Ekim’de 16 siyasi partinin katılmasıyla düzenlenen milletvekili seçimleri sonucu Birimdik, Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan ve Bütün Kırgızistan siyasi partileri yüzde 7’lik seçim barajını geçerek 120 sandalyeli Meclise girmeye hak kazanmıştı.

Seçim barajını geçemeyen diğer partinin üyeleri ve destekçileri 5 Ekim’de seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ederek, Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda toplanmıştı.

Öğleden sonra, Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na hücum etme girişiminin ardından, kolluk kuvvetleri ve protestocular arasında çatışmalar çıkmış ve 6 Ekim gecesi göstericiler Meclis binasını işgal etmişti.

Ayrıca, Meclis Başkanı ve Başbakan görevinden istifa ederken, Cumhurbaşkanı Ceenbekov Genelkurmay Başkanı Rayımberdi Düyşenbiyev’i, Güvenlik Konseyi Sekreteri Damir Sagınbayev’i görevinden aldı. Ülkenin başkenti Bişkek’te ayrıca, güvenlik amacıyla olağanüstü hal (OHAL) ilan edildi.