Kırgızistan'da itirazlara ve kalabalık kitlelerin  gösterilerine  sebep olan milletvekili seçiminden bu yana ülkede sular durulmuyor.

Seçim sonuçlarına itiraz eden, kamu kurumlarını ve meclisi  basan muhalifler tutuklu olan eski  cumhurbaşkanı ile birlikte tutuklu olan  eski vekil milletvekili Sadır Caparov'u da serbest bırakmışlardı. İşte o eski milletvekili Sadır Caparov Kırgızistan'ın  yeni başbakanı oluyor.

Kırgızistan’da hafta sonu yapılan milletvekili seçiminde meclise giremeyen 12 partinin destekçilerinin başlattığı gösteriler sonucunda serbest kalan Milliyetçi Ata Curt Partisinin eski milletvekili  Sadır Caparov, Cumhurbaşkanı Ceenbekov tarafından başbakan olarak atandı.

[caption id="attachment_5406" align="aligncenter" width="300"] Sadır Caparov[/caption]

Caparov, yeni hükümet kurmakla görevlendirilirken; en kısa zamanda seçimlerin yeniden yapılması için çalışacağı duyuruldu. Kırgız siyasetinde tartışmalı bir isim olan ve 2010-2013 yıllarında milletvekilliği yapan Sadır Caparov, 2018 yılında Issık Göl bölgesine bağlı Karakol şehrinde kargaşa çıkarmak ve dönemin Isık Göl valisini rehin almak suçuyla itham edilerek 11 yıl 6 ay hapis cezası almıştı.