Çoğunluğunu Birleşmiş Milletler üyesi Batılı ülkelerin oluşturduğu 39 ülke, Çin hükumetine ortak bir mektup göndererek Doğu Türkistan’daki toplama kamplarında zorla tutulan Uygur Türklerinin derhal serbest bırakılması çağrısı yaptı.

ABD, İngiltere ve Almanya’nın da aralarında olduğu 39 ülke, Çin hükumetinin Doğu Türkistan’da sistematik baskı ve asimilasyon politikalarına dikkat çekerek Birleşmiş Milletleri acilen göreve çağırdı. 7 Ekim 2020 tarihinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda okunan ve 39 BM üyesi ülkenin yer aldığı çağrı mektubunda, Çin hükumetinin ağır insan hakları ihlalleri işlediği Doğu Türkistan’a derhal BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri ve bağımsız gözlemcilerin gönderilmesi gerektiği vurgulandı.

Çağrıyı yapan 39 ülke arasında Türkiye ve Çin ve Rusya ile ekonomik ve siyasi ilişkileri olan  Türk cumhuriyetleri, petrol zengini Müslüman Arap devletleri yer almadı.

Almanya’nın BM Daimi Temsilcisi Christoph Heusgen, BM Genel Kurulu’nda 39 ülke adına ortak açıklama yaptı. Heusgen, BM’deki konuşmasında Doğu Türkistan’daki hak ihlallerinin endişe verici boyutlarda olduğunun altını çizdi. Alman temsilcisinin Twitter adresinde paylaştığı çağrı mektubunda, metne imza atan ülkeler de sıralandı. İşte, İslam ülkelerinin neredeyse hiç yer almadığı ve Batılı ülkelerin çoğunlukta olduğu ve Uygurlara her zaman yardımcı olan Japonya'nın yer aldığı çağrı mektubuna imza atan ülkeler:

“ABD, Arnavutluk, Avustralya, Avusturya, Belçika, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kanada, Hırvatistan, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Haiti, Honduras, İzlanda, İrlanda, İtalya, Japonya, Letonya, Lihtenştayn, Litvanya, Lüksemburg, Marshall Adaları Cumhuriyeti, Monaco, Nauru, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Norveç, Palau, Polonya, Slovakya, Slovenya, İspanya , İsveç, İsviçre, Birleşik Krallık (İngiltere).”

Yıllardır kardeş Doğu Türkistan için susan, Doğu Türkistan için yapılmak istenen eylemlere izin vermeyen Türkiye'den de cılız bir tepki sesi geldi: Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, Türkiye‘nin Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu faaliyetleri kapsamında verdiği  beyanda Uygur Türklerine yönelik hak ihlallerini bildirdiğini kaydetti. Aksoy, Türkiye’nin Doğu Türkistan‘daki Uygur Türkleri ve diğer Müslüman azınlıklara yönelik insan hakları uygulamalarından endişe duyduğunu dile getirdi.