Kırgızistan’da seçim barajına ve sonuçlara itiraz eden muhaliflerin, tepkileri ve gösteriler sürüyor.

Muhalif grupların kamu kurumlarını işgali sürerken Meclis Başkanı Cumabekov ve Başbakan Boronov istifa ettiğini açıkladı.

Seçim barajını aşamadığı belirtilen siyasi partilerin taraftarların organizasyonunda bugün Cumabekov’un başkanlığındaki meclisin üyelerinden oluşan genel kurul toplantısı başkent Bişkek’teki Dostluk Oteli’nde gerçekleştirildi. Çoğunluğun sağlandığı toplantıda, Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov ve Başbakan Kubatbek Boronov’un istifa mektupları gösterildi.

Öte yandan, meclis üyeleri Meclis Başkanlığı görevine milletvekili Mıktıbek Abdıldayev’i ve geçici Başbakanlık görevine de Sadır Caparov’u seçti.

Muhalifler, seçimlerin iptal edilmesini ve yeniden yapılmasını talep ediyor. Bununla da yetinmeyen eylemciler, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve parlamento binasını bastı.

[caption id="attachment_5395" align="aligncenter" width="300"] Kurgızistan'ın eski cumhurbaşkanı Almazbek Atambayev[/caption]

Kamu kurumlarını basan muhalifler eski Cumhurbaşkanı Alnaz Atambayev'i tutuklu olarak bulunduğu hapishaneden çıkardılar.