Kırgızistan'da 4 Ekim'de yapılan Meclis milletvekili seçimlerinin sonuçlarına karşı  protestolar sürürken, 122 kişi yaralandı, 4 kişi de yoğun bakıma kaldırıldı.

Ülkede yapılan parlamento seçimlerinin sonuçlarını tanımayacaklarını belirten siyasi partilerin üyeleri ve destekçileri başkent Bişkek'teki meydanda ve diğer şehirlerde protestolara devam ediyor.

Polis, Ala Too meydanındaki binlerce göstericiyi dağıtmak için ses bombası, göz yaşartıcı gaz ve tazyikli su kullandı. Dağılanları ara sokaklara kadar takip etti.

Kırgızistan Sağlık Bakanlığı, protestolar sırasında 122 kişinin yaralanarak hastaneye kaldırıldığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Bişkek Travmatoloji ve Ortopedi Araştırma Merkezi'ne 65 yaralı kaldırıldı, bunların 40'ı kolluk kuvvetlerinin mensupları. Yaralananların 2'si yoğun bakım ünitesine kaldırılırken, hastaların durumları doktorlar tarafından ağır olarak değerlendiriliyor. Millet Hastanesine müracaat eden 40 yaralının 2'si kapalı kranyoserebral travma ile yoğun bakım ünitesine kaldırıldı. 1 Nolu Şehir Klinik Hastanesine iki yaralı kabul edildi. 7 yaralının birinci basamak sağlık hizmetlerinin sunulmasının ardından Çüy İl Hastanesi'ne gönderildiği öğrenildi. Milli  Cerrahi Merkezi'ne 8 yaralı sevk edilirken, ayrıca Acil Tıp Merkezinde bir sağlık görevlisinin saldırıya uğradığı belirtildi.

Kırgızistan’da halk 4 Ekim Pazar günü gelecek 5 yıl için görev yapacak Meclis milletvekillerini belirlemek için sandık başına gitti. Seçim sonucu açıklanan güncel haberler göre, Birimdik, Mekenim Kırgızistan, Kırgızistan, Bütün Kırgızisyan ve Mekençil siyasi partileri yüzde 7’lik barajı geçerek 120 sandalyeli Mecliste yer kazandı.

Bugün Ala Too Meydanı'na toplanan protestocular, seçim sonuçları üzerinde oynandığını, seçimlerin sonuçlarının tanınmayacaklarını belirerek, seçimlerin yeniden yapılmasını talep ediyor.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, bugün (6 Ekim) ülkedeki Meclis milletvekili seçimlerine katılan 16 partinin liderleri ile bir araya gelecek. Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov'un yarın, 6 Ekim'de ülkedeki parlamento seçimlerine katılan 16 siyasi partinin liderleri ile görüşmeyi planladığı bildirildi. Açıklamada, toplantıya16 partinin liderleri davet edileceği aktarılırken, toplantının 09.00'da yapılması bekleniyor.