Dün (5 Ekim 2020) Dünya Öğretmenler Günüydü. Ülkemizde ise Öğretmenler Günü 24 Kasımda kutlanıyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 2018 yılında genel seçimlere giderken bazı meslekler için 3600 ek gösterge müjdesi vermişti. Aynı vaat 2019 yılında mahalli seçimler öncesi de tekrarlandı.

Ek göstergelerin 3600'e çıkarılmasıyla birlikte öğretmen, polis, hemşire ve din görevlileri emekli olduklarında insanca yaşama imkanına kavuşacak. Emeklilik ikramiyeleri ve emekli maaşları ciddi oranda artacak. Bütün memurların bordrosunda temel ölçütlerden birisi olan ek gösterge miktarındaki artış mevcut maaşlarda pek fazla artış getirmeyecek. Asıl etkiyi emeklilerin maaşlarında ve emekli ikramiyesinde gösterecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sancaktepe Prof. Dr. Feriha Öz Acil Durum Hastanesi'nin açılışı sonrasında, sağlık çalışanlarıyla sohbet ederken, sağlık çalışanlarının 3600 ek gösterge ile ilgili sorusuna  ''Verilen söz ne ise tutarız'' diye cevap vermişti.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu da polislere verilmesi düşünülen 3600 ek göstergenin sorulması üzerine: ''Biz bunu hükümet olarak gerçekleştireceğiz. Yani bu konuda sözümüz var. Bu sözümüzü bu süreç ortadan kalktıktan sonra gerçekleştireceğiz inşallah. Çünkü Türk polis teşkilatı da jandarmamız da sahil güvenliğimiz de yani kolluk kuvvetlerimiz bu dönemde çok önemli adımlar attı.'' ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde CHP, MHP ve İYİ Parti'nin 3600 ek gösterge için verdikleri kanun teklifleri var. Bunlardan MHP Konya milletvekili Mustafa Kalaycı'nın Kamu-Sen ile işbirliği yaparak hazırladığı teklif en kapsamlı olanı. Ancak bu tekliflerin hiç biri meclis genel kuruluna gelemedi.

Öğretmenler, polisler, sağlık ve diyanet görevlileri bu konuda haber bekliyorlar.

Bazı tecrübeli memurlar ise Binali Yıldırım'ın sözlerini hatırlatıyorlar.

https://www.youtube.com/watch?v=IVDgnOuUtQI