Ermenistan, Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’ye roketlerle saldırı düzenleyerek 2 sivilin ölümüne, 4 sivilin de yaralanmasına yol açtı.

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Ermenistan, Gence’de bulunan sivil yerleşim yerlerine 4 Ekim 2020 tarihinde saldırı düzenledi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı da 4 Ekim 2020’de açıklama yayımlayarak, Ermenistan ordusunun Azerbaycan’daki şehir ve köylere yönelik saldırılarını sürdürdüğünü, Gence şehrini, Karabağ’da Fuzuli bölgesini, Ağdam ve Terter köylerini topçu ve roket atışlarıyla bombaladıklarını duyurdu. Gence’ye yapılan saldırıların Ermenistan topraklarından yapıldığı ifade edildi.

Azerbaycan Savunma Bakanı Zakir Hasanov da bugün konuyla ilgili açıklama yaparak Ermenistan’ın saldırılarının kışkırtma amacı taşıdığını ve çatışma bölgesini genişletmeyi hedeflediğini söyledi.

Gence'ye atılan roketlerin işgal altındaki Karabağ ve Laçin koridoru topraklarından değil Ermenistan içlerinden atıldığı öğrenildi. Asıl oyun burada. Azerbaycan'ın Ermenistan iç bölgelerine girdiği veya füze saldırısı düzenlendiğinde Ermenistan-Rusya arasında imzalanan savunma işbirliği antlaşması gündeme gelecek.  Bununla birlikte bazı bölge ülkelerinin üye olduğu Kollektif Güvenlik Teşkilatı da üyesi Ermenistan için devreye girecek.

Kısacası Ermenistan ümidini Rusya, ABD ve Fransa'ya bağlamış durumda...