Otomatik şanzıman motorlu aracı sürerken belli bir motor devir hızı için, tekerleklerin devir hızının kademeli olarak, motor gücünü ileten dişlileri değiştirerek yükseltilmesi ya da alçaltılması işleminde sürücünün işini kolaylaştıran bir mekanizmadır.

Bu mekanizma sayesinde özellikle trafik sıkışıklığının had safhada olduğu yollarda debriyaj+boş+firen+debriyaj+1+debriyaj+2+debriyaj+boş+firen kullanımıyla ayak, el ve kafa yorgunluğundan kurtuluruz.

Yine bu mekanizma sayesinde tecrübeli olmayan sürücüler bir kez yola çıktıktan sonra yol durumuna dikkatlerini vereceklerinden çeşitli kazalardan da korunmuş olurlar.

Otomatik vites iyi de tam otomatik mi yarı otomatik mi olmalı?

Tam otomatik vites mi yarı otomatik vites mi derken ne demek istiyoruz? Tam otomatik araç kiralamak daha mı pahalı ya da tam otomatik arabaların çalışma mantığı nedir, gibi sorulara cevap aradık…

Tam otomatik şanzıman yapısı, temelde insan kontrolü dışında, aracın yük ve yol durumuna uygun olarak kendi kendine vites değişimi yapan sistemin adıdır. Otomatik vitesli araçlarda, manuel kontrol ortadan kalktığı için araçta debriyaj pedalı ve kullanılabilir durumda, manuel bir vites kolu bulunmuyor.

Sistem, tork konvertörü, vites dişlileri ve hidrolik kumanda olmak üzere 3 parçadan oluşan bir vites kutusuna sahip. Bu üçlü üzerinden basit olarak açıklamak gerekirse, motor gücü mekanik debriyaja ihtiyaç duymadan, hidrolik aparatların yardımıyla şanzıman dişlilerine ve tekerleklere iletilir. Bunun en büyük faydası, aracınıza bütün hızlarda sağladığı maksimum verim ve sürekli değişen hız oranıdır ama otomobiller konusunda teknisyen olmak gibi bir arzunuz, hedefiniz yoksa pek de bilmenize gerek olmayan teknik ve karmaşık bir konudur.

Manuel vites ya da yarı otomatik vitese oranla daha pratik ve kullanışlı bir sistem olan tam otomatik vitesin avantajları çoktur. Klasik tip manuel viteslerde ve yarı otomatiklerde vites geçişleri hissedilirken, tam otomatiklerde bu geçiş hissedilmez. Aracınızda yokuş kalkış desteğiniz olmasa bile aracınız geriye doğru kaymaz.

Sürücü olarak dikkatinizi vermeniz gereken şeylerden biri ve belki de en önemlisi ortadan kalktığı için daha rahat ve kolay bir sürüş deneyimine sahip olacağınız da ortada.

Arabanızın modeline göre değişiklik gösterse de genel olarak, göstermelik vitesinizin üzerinde P, D, R, N harfleri ile 1, 2, 3 gibi rakamlar bulunur. P, aracınız park halindeki vites durumunu, D ileri gitmek için kullanılan vitesi, R geri gitmek için ve N ise boş vitesi ifade eder. Rakamlar ise aracınızın sabit viteslerini ifade eder.

Zihninizin bir kısmını vites ile harcamayacağınız için araç kullanırken daha pratik bir sürüş sağlayan tam otomatik viteslerin, bu konuda, dikkatsizlik gibi önemli bir etkeni ortadan kaldırdığını da belirtmekte fayda var. Sonuç olarak tam otomatik şanzımanlı araçlar, manuel viteslere oranla hem daha pratik hem de daha güvenli bir sürüş sunar.