Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Rusya'nın Rossiya-1 TV kanalının 60 Dakika programında soruları cevapladı."Geçenlerde BM Genel Kurulu kürsüsünden konuşarak, Ermenistan'ın savaşa hazırlandığını ve onu durdurması gerektiğini açıkça belirttim. Temmuz ayında sınır yerleşim yerlerimize silahlı saldırı başlattılar. Çatışma bölgesinden uzak. Birkaç asker öldürüldü, çatışmalar dört gün sürdü ve Ermenistan'da askeri hedefimiz yoktu, bu nedenle Ermenistan silahlı kuvvetlerinin bölgemizden çekilmesinin hemen ardından karşılıklı anlaşma ile ateşkese varıldı.


Sonra dediğim gibi, bir grup provokatör bölgemizi işgal etti ve bu grup etkisiz hale getirildi. Aliyev, "Daha sonra Ermeni tarafı, aslen Lübnan'dan gelen Ermenilerin işgal altındaki Azerbaycan topraklarında ve bir savaş suçu olan antik Şuşa kentine yerleştiğini açıkça ve gösterişli bir şekilde ilan ediyor" dedi.


Cumhurbaşkanı ayrıca, Dağlık Karabağ rejiminin sözde başkanının Azerbaycan kültürünün eski bir incisi olan Şuşa'da açılışını Azerbaycan'a yönelik kasıtlı bir provokasyon olarak değerlendirdi.


Biz temkinli, kararlılı ve tutarlı davrandık lakin onların niyetleri başkaydı ve böyle davrandılar. Böyle davranmalarının bir başka sebebi de Ermenistanda mevcut olan iç siyasi buhrandır. Bu gün Ermenistan'da Soros rejimi mevcuttur. Belarus'da başarılı olamayan değişim bundan iki yıl önce Ermenistan'ın başşehri Erivan'da başarılı oldu. Bu gün Paşinyan'ın şahsında Ermenistan'ın lideri Soros'tur. Bu adam çok vaatler vermiş ve bunları gerçekleştiremiyor. Bu yüzden sıkıntıdadır. Bu sebeple halkın dikkatini dış meselelere çekmeye çalışıyor."