Özbekistan Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ve Kazakistan Cumhuriyeti Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev arasında görüşme yapıldı. Kazak tarafının önerisi üzerine görüşme Türkistan bölgesi sınır kasabası Saryagaş'ta gerçekleşti.

İki ülkenin liderleri, Özbek-Kazak stratejik ortaklık ilişkilerinin mevcut durumunu ve geleceğini tartıştı, güncel bölgesel ve uluslararası meseleler konusularında görüş alışverişinde bulundu.

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) küresel yayılmasının sonuçlarının hızlı bir şekilde üstesinden gelmek için hükümet düzeyinde yakın koordinasyon ve etkili etkileşimin sürdürülmesine özel önem verildi.

Karşılıklı ticaret hacminin artırılması ve üzerinde mutabık kalınan ticaret parametrelerinin elde edilmesi, kabul edilen ortak "Yol Haritası" çerçevesinde öncelikli işbirliği projelerinin pratik olarak uygulanmasının kolaylaştırılması, karşılıklı ticaret hacminin artırılması ve üzerinde anlaşmaya varılan ticaret parametrelerinin elde edilmesi için uygun koşulların daha da basitleştirilmesinin önemi, bölgeler arası temasları ve insani yardım desteklemenin önemine vurgu yapıldı.

Geçen yıl Kasım ayında Taşkent'te düzenlenen Orta Asya Devlet Başkanları İkinci İstişare Toplantısını takip eden anlaşmalar çerçevesinde bölgesel ortaklığın teşvik edilmesi konularına da değinildi.

Ayrıca, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içinde karşılıklı yarar sağlayan işbirliğinin ana yönleri de dikkate alındı.

Sohbet sırasında Şevket Mirziyoyev ve Nursultan Nazarbayev, iyi komşuluk bağlarını, Özbekistan ve Kazakistan'ın kardeş halkları arasındaki çok yönlü bağları güçlendirme konusundaki sarsılmaz bağlılıklarını yineledi.

Kaynak: (Golden Bridge News)