Birleşmiş Milletler Teşkilatı'nın 75. Genel Kurulu üst düzey toplantıları bugün, Genel Kurul sekreterliğine seçilen ilk Türk diplomat olan Volkan Bozkır'ın konuşmasıyla başladı. Korona virüs salgını nedeniyle video konferans yoluyla gerçekleştirilen toplantıya rekor sayıda ülke liderinin katılması bekleniyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, BM 75. Genel Kurulu üst düzey toplantılarında gönderdiği video mesaj ile katıldı.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na gönderdiği video mesajdaki konuşmasında  "Saldırgan söylemler ve provokasyonlar, Ermenistan'ın Azerbaycan'a karşı yeni bir saldırıya hazırlandığını gösteriyor. BM'yi ve uluslararası toplumu Ermenistan'ın daha fazla askeri saldırganlığından kaçınmaya çağırıyoruz." dedi.

Azerbaycan Cumhuriyeti Seferberlik ve Askere Alma Hizmetleri Birimi de bugün yayımladığı bildiri ile yedek kuvvetleri askeri göreve çağırdı. Seferberlik ilanının, Ermenistan’ın sınırdaki Tovuz bölgesine yönelik saldırıları sonucu bugün bir Azerbaycan askerinin şehit düşmesinin ardından gelmesi dikkat çekti.

Ermenistan’ın sınırdaki taciz ve saldırıları devam ederken Azerbaycan ordusu, seferberlik çağrısı kararı aldı. 21 Eylül 2020’de Azerbaycan Seferberlik ve Devlet Hizmetine çağırma teşkilatı tarafından yapılan açıklamada yedek kuvvetlerdeki birimlerin göreve çağrıldığı belirtildi.

Temmuz 2020’de Ermenistan’ın saldırıları sonucu sıcak çatışmaların yaşandığı Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki Tovuz bölgesinde gerilim yeniden tırmanışta.

Dün Ermenistan’ın Azerbaycan topraklarında keşif uçuşu yapan İHA’sı Azerbaycan ordusu tarafından düşürülürken, bugün Ermenistan’ın saldırıları sonucu Tovuz bölgesindeki çatışmada bir Azerbaycan askeri şehit düştü.

Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri, şehit düşen Azerbaycan askerinin isminin “Elşan Ali Məmmədov” olduğunu duyurdu.

***

Ermenistan, 12 Temmuz 2020’de sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışlarıyla saldırı girişiminde bulunmuş, Azerbaycan ordusunun karşılık vermesiyle ağır kayıp vererek geri çekilmişti. Çatışmada, Azerbaycan ordusundan biri üsteğmen dört asker şehit olmuş, 4 asker yaralanmıştı. Sürmekte olan çatışmalarda, Azerbaycan ordusundan biri tümgeneral olmak üzere 7 asker şehit olmuştu. Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki sıcak çatışmalar halen devam ediyor. Dönem dönem Ermenistan’a ait casus ve keşif uçuşları Azerbaycan ordusu tarafından geri püskürtülüyor.

Cephe hattının Goranboy ili yönünde Ermenistan ordusunun sabah saatlerinde gerçekleştirdiği sabotaj girişimi Azerbaycan askerlerince engellenmiş, Ermeni askerleri kayıp vererek geri çekilmiş, keşif timi komutanı olduğu belirlenen  üsteğmenin Gurgin Alberyan esir alınarak ve sorgulanmıştı.