Özbekistan Özel Cumhuriyet Komisyonu kararıyla 1 Ekim'den itibaren sınırlar açılıyor, hava, demiryolu ve otomobil kontrol noktalarından giriş ve çıkışlara izin veriliyor.

Özbekistan Sağlık Bakanlığı’na göre, ülkede 1 Ekim’den itibaren sınırlarını açıyor.

Uçakla gelenler için aşağıdaki kurallar belirlenecektir:

Son 14 gün içinde "yeşil ülkelerde" bulunan kişilerin kısıtlama olmaksızın Özbekistan topraklarına girmesine izin verilmektedir. Bu ülkeler arasında Çin, Tayland, Malezya, Güney Kore, Gürcistan, Macaristan, Finlandiya, Letonya, Avusturya ve Japonya bulunmaktadır.

"Sarı ülkelerden" (Büyük Britanya ve İspanya hariç Azerbaycan, Beyaz Rusya, Birleşik Arap Emirlikleri ve AB ülkeleri) ve ayrıca "kırmızı ülkelerden" (dünyanın diğer tüm ülkeleri) Özbekistan topraklarına girmelerine, ancak kalkıştan en geç 72 saat önce yapılan negatif PCR testi varsa izin verilir. Negatif bir test sonucunun olmaması durumunda, yolcuların uçuş için check-in işlemi reddedilecektir.

Özbekistan'a gelen bir yolcu testi geçmediyse veya koronavirüs semptomları varsa, o zaman sınava havalimanında masrafları kendisine ait olacak şekilde girecek. Sonuç olumsuz ise 14 gün otel veya ev karantinasına gidebilecek.

Sonuç olumlu ise yolcu karantina merkezine veya istenirse otele masrafları kendisine ait olacak şekilde gönderilecektir.

Özbekistan'a Kazakistan, Türkmenistan, Tacikistan ve Afganistan sınırındaki otomobil ve yaya kontrol noktalarından giriş yapan kişiler, "kırmızı ülkelerden" gelen yolcularla aynı koşullara tabi olacak.

Negatif bir PCR test sonucuna ve bir otelde veya evde zorunlu bir 14 günlük karantinaya ihtiyaçları olacak. Bir sertifikanın olmaması durumunda, kontrol noktasında masrafları kendilerine ait olmak üzere test yapmaları gerekecektir.