İnsanların doktora, hayvanların veterinere, bitkilerin ziraatçilere duyduğu sevgiyi ve hürmeti otomobilin önce sana sonra da teknik servislere duyuyor. “En iyi doktor hiç gitmediğindir” misali otomobiline bakmanın en iyi yolu onu periyodik bakımlar haricinde teknik servise götürmeyecek şekilde kullanmaktır. Bunun için öncelikle kendi başına yapacakların ve alacağın tedbirler geliyor.  Periyodik bakımlar için yetkili teknik servisleri, arabanın kozmetik ihtiyaçları için ise otomobil kuaförlerini ziyaret etmek gerekiyor. Düzenli bakımları yapılan araçlar hem ikinci el satışı için daha değerli oluyor hem de daha az problem çıkararak bütçenize yardımcı oluyor.

Otomobillerine özen gösteren insanlar arttıkça otomobil kuaförleri de artmaya başladı. Merdiven altı işletmeler kadar Ziebart gibi çok uluslu ve güvenilir işletmelerde bulunuyor. Otomobilin fabrikadan çıktıktan sonra pasta ve cila yaptırabilirsin. Ancak bu uygulama aracının boyasının yavaş yavaş yıpranmasına neden olacaktır. Öyle ki bir süre sonra aracının üzerindeki vernik aşınacak daha sonra ise boya katmanları yavaş yavaş kaybolacaktır. “Giderse ne olacak? Yeniden boyatırım” diye bilirsin ama boya ve vernik aracının üzerinden kalktığı anda paslanma baş gösterir. Bu ilkel uygulama yerine boya koruması gibi kimyasal yöntemlere başvurman daha yararlı olacaktır. Bu kimyasal yöntemler aracın üzerinde yeni ve koruyucu bir katman oluşturarak önce vernik daha sonra ise boya katmanını korunuyor. Geçmişte pasta ve cila yaptırmış olabilirsin. Bu durumda yine boya koruması yapan şirketlere başvurarak boya yenileme denilen ve ilkel yöntemlerden kurtulmanı sağlayacak uygulamadan talep edebilirsin. Boya koruması en az aracını yıkatmak kadar önemlidir.

Aracının dışını gözünle görüp müdahale edebiliyorsun ancak alt taraf hakkında pek fikrin olmuyor. Bu nedenle paslanma ve benzeri durumlarla karşılaşmamak için pas önleme işlemine ihtiyaç duyabilirsin. Bunun için otomobil koruması hizmeti sunan şirketlerden yardım alman gerekecek. Tıpkı boya koruma işleminde olduğu gibi bu işlem içinde deneyimli teknisyenlerden oluşan güvenilir şirketleri tercih etmen yararına olacaktır. Tüm bakımlar için garanti verildiğinden emin olmalısın.

Otomobilinin dışıyla ilgili son olarak yapman gerekense cam bakımıdır. Yeterince dikkatli bir kullanıcı isen otomobil temizliği yeterli olacaktır. Ancak bazılarımız sakar olabiliyor. Bu nedenle şeffaf ya da yasal olarak izin verilen renkli cam filmlerinden yaptırabilirsin. Böylelikle çizik, leke gibi sorunlarla daha az karşılaşabilirsin. Ayrıca otomobilini suyun akıp hızlıca gitmesini sağlayan özel cam filmleri ile de kaplatabiliyorsun. Bu uygulama ile sileceklerin ulaşamadığı alanların görüşünü kapatmasını engelleyebilirsin.

Otomobilin tüm kabinini kaplayan döşemeleri bazılarımız çift renk bazılarımızsa tek renk seviyor. Ancak zamanla renkleri soluyor ya da üzerlerinde lekeler oluşuyor. Kabin bakımı yapılmayan otomobillerin görüntüsü kötü olduğu kadar kötü koku yaydıkları da oluyor. Kabine kendin bakım yapmak istersen öncelikle döşeme temizlik kitlerinden alman gerekiyor. Kit içerisinde “oto koltuk temizleme spreyi”, isteğine göre koku, fırça ve bezler bulunuyor. Önce otomobilinin iç mekanını süpürmeli daha sonra ise sprey yardımı ile kirli olan kısımları temizlemesin. Ancak kir ya da lekelerle uğraşmak istemiyorsan döşemeleri vinil denen malzeme ile kaplatabilirsin. Vinil dökülen ya da bulaşan lekeleri önleyen kaplamaya deniyor ve otomobilinin döşemesini değiştirmekten oldukça ucuza mal oluyor.

tomobillinde navigasyon, klima, multimedia ekranı, radyo, elektrikli aynalara kadar birçok elektronik alet bulunuyor. Bunlardan bazılarının düzenli bakıma bazılarınınsa bakıma ek olarak kullanırken dikkat etmen gereken yönleri bulunuyor. Önceliği yaz ya da kış fark etmeksizin çalışan klimaya verelim. Klima, otomobilinin ısı ve nem dengesini korumana yardımcı olurken içeri giren havayı temizliyor. İçerisinde klima sıvısı denilen özel bir sıvı karşımı bulunuyor ve düzenli olarak kontrol edilmesi gerekiyor. Ayrıca polen gibi zararlıları dışarıda tutmaya yarayan filtreler bulunuyor. Son olarak klimaların çalışmasını sağlayan elektronik devreler var. Araba klimalarının düzenli olarak yılda bir kere yetkili teknik servis tarafından incelenmesi ve gerekli değişikliklerin yapılması gerekiyor.

Klimayı verimli ve uzun süre kullanabilmek için yapman gerekenler ise;

  • Klimayı çalıştırdıktan sonra asla cam açık halde seyahat etmemelisin. Bu gibi durumlarda dışarıdan gelen sıcak ya da soğuk havayı dengeleyebilmek için klimalar daha büyük güç üretmek zorunda kalıyor.
  • Otomobilin içindeki sıcaklık ile dışarıdaki sıcaklık arasında büyük farklar olmamalıdır. İdeal sıcaklık her zaman dışarıdaki sıcaklıktan 7 ila 8 derece daha yukarısıdır. Ancak bazı ekstrem durumlar için dışarı ile kabin arasındaki sıcaklık farkını arttırabilirsin. Böyle bir durumda ise araçtan inmeden 10 dakika önce klimayı kapatman gerekiyor.
  • Klimayı her hafta en az iki kere çalıştırman ve klimanın en önemli parçası olan kompresörü çalıştırman gerekiyor. Uzun süre çalışmayan klimaların hava kanallarında küflenme yaşanabiliyor.
  • Kamu spotu gibi davranmak istemiyoruz ama sigara sağlığına olduğu kadar klimalara da zarar veriyor. Araç içerisinde sigara içmen yasal olarak Kabahatler Kanunu kapsamında para cezası ile cezalandırılıyor. Sigaranın kokusu ise klimanın hava kanallarına girerek uzun süre çıkmıyor ve aracın sürekli kötü kokmasına neden oluyor. Tüm bu önlemler ile klimanın ömrünü uzatabiliyorsun.

Çekildiği dönem en pahalı ve en çok izlenen film rekorlarına imza atan “Vizontele” filmiyle çoğumuzun dillerine “baba akü yok” repliği pelesenk oldu. Toplum olarak espriler kadar kısaltmaları da çok seviyoruz. Arkadaşlarımızın, kardeşlerimizin, tuttuğumuz takımların, eşlerimizin ya da yaşadığımız yerlerin isimlerini kısaltarak kullanıyoruz. Akümülatör sözcüğünü de kısaltıp akü demişiz. Peki ne işe yarar bu akü? Akü, otomobilini çalıştırman için gerekli olan elektriği üretir. Eğer akü gerekli enerjiyi üretmezse marş basmaz ve olduğun yerde kalırsın. Aküler temel olarak içerisindeki kimyasal enerjiyi elektrik enerjisine çevirir. Bu nedenle düzenli olarak takip edilmesi ve gerek duyulduğu zaman değiştirilmesi ya da şarj edilmesi gerekiyor. Özellikle ikinci el aküler yolda kalmana neden oluyor. Bunun nedeni aldıktan sonra ömrünü kolay tahmin edemiyor olman. Piyasadaki akülerin ortalama kullanım ömrü 5 yıldır. Bu sürenin sonlarına geldiğini marşa bastığın zaman çıkan garip sesten anlayabilirsin.

Otomobilinin içerisinde birçok elektronik alet var. Bunlardan en çok göz önünde olanı ise multimedia ekranı ya da radyodur. Kolayca tahmin edebileceğin gibi bu cihazlara sıvı ile yaklaşmaman ve tuşlarını ya da ekranı çok zorlamaman gerekiyor. Genellikle bu cihazların tamiri oldukça pahalı olduğu için toptan söküp yenisi takılıyor. Bu da senin için oldukça masraflı ve can sıkıcı olabilir. Bunlar dışında aracında bir de güvenlik ekipmanları bulunuyor. Can alıcı kısım bu olsa gerek.