NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz’de çatışmayı önleme mekanizmaları konusunda NATO’da teknik görüşmelerin başladığını ancak henüz bir anlaşmaya varılmadığını duyurdu.

Türkiye ile Yunanistan arasında Doğu Akdeniz gerginliği sürerken bölgedeki tansiyonu düşürmek için girişimlerde bulunulacağına dair NATO’dan dün bir açıklama gelmişti. NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in dün yaptığı,“Türk ve Yunan liderlerle yaptığım görüşmeler sonrasında iki müttefik ülke, Doğu Akdeniz’de askeri çatışmayı önleme mekanizmaları kurmak ve kazalarla olayları önleme riskini azaltmak için NATO’da teknik görüşmelere başlamak üzere mutabakata vardı.” şeklindeki duyurusundan sonra yeni bir gelişme kaydedildi. Atina hükumeti NATO’nun “Türkiye ve Yunanistan teknik görüşme yapacak” açıklamasını yalanladı. Stoltenberg, bugün görüşmelerin başladığını ancak henüz bir anlaşmaya varılamadığını söyledi.

Stoltenberg, 4 Eylül 2020 tarihinde NATO Kuzey Atlantik Konseyi’nin daimi temsilciler seviyesindeki toplantısından sonra basına açıklamalarda bulundu.

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’in 3 Eylül’deki “Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de çatışmayı önlemek için teknik görüşme yapacak” açıklamasına Yunanistan’dan yalanlama gelmişti.Yunan Kathimerini gazetesinin, diplomatik kaynaklara dayandırdığını iddia ettiği habere göre, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg’in açıkladığı “Türkiye ve Yunanistan Doğu Akdeniz’de çatışmayı önlemek için teknik görüşme yapacak” kararı Atina hükumeti tarafından yalanlanmıştı.