Sovyet Rusya’nın işgalinden kurtularak 1 Eylül 1991’de bağımsız olan Özbekistan, 29. Bağımsızlık Bayramını kutluyor.

Bağımsız Türk Cumhuriyetlerinden birisi olan Özbekistan güçlü bir medeniyete sahip. Timur İmparatorluğu, Babür Devleti, Hokand, Hive Hanlıkları ve Buhara Emirliği gibi pek çok güçlü devlet tarafından yönetilmiş daha sonra da 19. yy. başlarından itibaren Rusların hakimiyeti altına girmeye başlamıştı.

Sovyet Rusya’nın 1990’larda dağılmaya başlaması ile Özbekistan da yeniden bağımsız bir devlet oldu. Yer altı kaynakları ve verimli toprakları sayesinde Türkistan bölgesinin önemli devletlerinden birisi halini aldı.

Ülkenin ilk Cumhurbaşkanı olan İslam Kerimov Eylül 2016’ya kadar ülkeyi yönetti. Uzun yıllardır ülkenin başbakanı olan Şevket Mirziyayev, Aralık 2016’da seçilerek ülkenin 2. cumhurbaşkanı olarak göreve başladı.

Her sene görkemli etkinliklerle kutlanan 1 Eylül Bağımsızlık Günü'nde, bu yıl salgın nedeniyle geniş katılımlı bayram kutlamaları yapılmadı.

Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda hükümet üyeleri ve kısıtlı sayıda davetlinin katıldığı tören düzenlendi.

Törende konuşan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyayev, tehlikeli ve çalkantılı dönemlerde bağımsızlık gayesinin kendilerine büyük bir güç verdiğini, bilge halkın öngörüsü, dayanışma ve özverili çalışmasıyla tüm sınavları layıkıyla geçtiklerini belirterek "Bu bakımdan insanlık haysiyetimizi, gururumuzu ve şerefimizi, dinimizi, milli devletimizi yeniden canlandıran Bağımsızlık Günü, her zaman ana vatanımızın şanlı tarihinin en parlak sayfası olacaktır." dedi.

Mirziyayev, dünyada çeşitli tehdit ve çıkar çatışmalarının arttığı tehlikeli dönemde, Özbekistan'da kurulan yeni sistemin tamamen kendini kanıtladığını, uluslararası kamuoyunda "Yeni Özbekistan" ibaresinin kullanıldığını vurgulayarak bunun ülkesinin son yıllarda kalkınmanın yeni etabına adım atması ve elde ettiği başarılarının itirafı olduğunu dile getirdi. Mirziyayev, "Halkımızın büyük gücünün ortaya çıktığı günümüzde Özbekistan’da yeni bir uyanışın, üçüncü Rönesans döneminin temelinin atıldığını söylemek doğru olur." ifadesini kullandı.

- Büyükelçi Er'den Özbekistan halkına bayram mesajı

Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Süreyya Er, Özbekistan’ın bağımsızlığının 29. yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak, ülke halkının bayramını kutladı.

Er, mesajında, Özbekistan’ın hem bölgesine hem de tüm dünyaya kısa sürede nelerin başarılabileceğini gösterdiğini, Mirziyayev’in liderliğinde ekonomik kalkınma ve sosyal gelişim hedefleri doğrultusunda kararlılıkla ilerlediğini kaydederek, yüzyıllara dayanan kardeşlik, ortak tarih ve medeniyetin iki ülke halklarını birbirine hep yakın tuttuğunu, iki kardeş halk arasında binlerce kilometre mesafe olsa da kalplerin hep aynı ülkü için birlikte attığını belirtti.

Er, "Türk dünyasının en batıdaki uç beyleri olan Türk milleti, 20. yüzyılın başında Anadolu’yu kendilerine ebedi yurt yapmak hedefiyle emperyalizme karşı canla ve başla mücadele ederken Özbekistan’daki kardeşleri bu kutlu davaya dişinden tırnağından artırdıklarıyla ve dualarıyla destek vermiştir. Bundan tam bir asır önce 1920 yılında Buhara Cumhuriyeti tarafından Kurtuluş Savaşı'mıza gönderilen altınlar Anadolu’da yeşeren Cumhuriyet fidanına can suyu olmuştur. 1991 yılındaysa bağımsızlığın ilan edilmesini müteakip Özbekistan’ı ilk tanıyan ülke olma şerefi Türkiye’ye, Anadolu’daki kardeşlerine nasip olmuş; Taşkent’teki ilk büyükelçilik bağımsızlıktan çok kısa bir süre sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından açılmıştır." değerlendirmesinde bulundu.

Er, bağımsızlık sonrasında ilk büyükelçiliği açmış olan Türkiye’nin medeniyet coğrafyasının en kadim şehirlerinden olan Semerkant’ta ilk başkonsolosluğu açma mutluluğuna da yakın bir zamanda erişeceğini kaydederek, "Güçlü kardeşlik bağlarına dayanan 'stratejik ortaklık' düzeyindeki Türkiye-Özbekistan ilişkileri iki ülke cumhurbaşkanlarının vizyoner liderliklerinde güçlü bir ivmeyle her geçen gün daha da derinleşmekte; iki kardeş halk her konuda birbirine destek olmaya devam etmektedir. İlelebet payidar kalacak Cumhuriyetlerimiz her yıl aldığı bir yaşla daha da köklü çınarlar haline gelecek ve tarihi kardeşlik bağlarımız daha da güçlenecektir." ifadesini kullandı.

- Ülkede 3 gün resmi tatil ilan edildi

Bağımsızlık Bayramı dolayısıyla ülkenin kalkınmasına önemli katkıda bulunanlar, Mirziyayev'in imzaladığı kararnameyle devlet nişanıyla ödüllendirildi.

[caption id="attachment_5177" align="aligncenter" width="300"] Şehidler Hatıra Parkında Kur'an-ı Kerim ve Dua[/caption]

Öte yandan Mirziyayev, Müstakillik ve İyilik Anıtı'nı ziyaret ederek çelenk bıraktı, eski Sovyet rejimi tarafından öldürülen Özbek aydınların anısına dikilen Şehitler Hatırası Anıtı'nda dua etti.

Özbekistan'ın bağımsızlığının 29. yılı dolayısıyla ülkede 3 günlük resmi tatil ilan edildi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri’nin Özbekistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlık Günü Vesilesiyle Mesaj Yayınladı

Özbekistan Cumhuriyeti’nin Bağımsızlığının 29.  yıl dönümü vesilesiyle Türk Konseyi ve şahsım adına Özbekistan Hükümetine ve Özbek halkına yürekten tebriklerimi ve en iyi dileklerimi sunuyorum.

Özbekistan yüzyıllar boyunca, zengin siyasi, ekonomik, dini ve entelektüel birikimiyle, Orta Asya'da çok önemli bir pozisyona sahip olmuş ve bölgesinde sürekli ve istikrarlı bir kalkınma ve refah için bir emsal oluşturarak, Büyük İpek Yolu'nun kalbinde yeşeren zengin mirasıyla dünya medeniyetine de önemli bir katkı sağlamıştır.

Özbekistan, ortak tarih, dil ve kültür temelinde Türk dünyasını kucaklamak için uzun zamandır beklenen stratejik kararı almış olup, bu tarihi adımın Özbekistan'a siyasi, ekonomik ve sosyal potansiyelini projelendirmesi için yeni parlak imkânlar sunacağına ve kardeş Özbekistan halkına ekonomik ve sosyal açıdan büyük bir katkı sağlayacağına inanıyorum.

Cumhurbaşkanı Sayın Şevket Mirziyoyev’in bilge liderliğinde Özbekistan'ın dinamik kalkınmasını ve ekonomik, sosyal ve siyasi hayatta önemli dönüşümleri gerçekleştirme başarısını aynı ivme ile sürdürmesini ve uluslararası arenada hak ettiği ayrıcalıklı konumu korumasını içtenlikle diliyorum.

Bu önemli gün vesilesiyle Özbekistan Cumhuriyeti'ne ve kardeş Özbek halkına bir kez daha tebriklerimi, başarı, huzur ve refah dileklerimi sunuyorum.

Müstakillik bayramınız mübarek olsun.