Bundan tam 29 yıl önce Sovyet Rusya’nın esaretinden kurtularak bağımsızlığını ilan eden Kırgızistan Cumhuriyeti, bugün Bağımsızlık Gününü kutluyor.

Kırgızistan’da bağımsızlığa giden süreç 1990 yılı başlarında başladı. Mayıs ayında 24 küçük siyasi grup bir araya gelerek Kırgızistan Demokratik Hareketi’ni kurdular. Ardından Kırgızistan parlamentosu “Demokrasi ve Millî Birlik Deklarasyonu” yayınladı. Sonbaharda yapılan seçimlerde Askar Akayev cumhurbaşkanı seçildi. 1991 yılına gelindiğinde Moskova’nın ülke üzerindeki etkisi azalmaya başlamıştı. Başkente ismi verilen işgalci komutan Frunze’nin adı kaldırıldı, Bişkek ismi şehre iade edildi. 31 Ağustos 1991 günü tüm halkın desteği ile bağımsızlığını ilan etti. Türkiye, Kırgızistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu. Kırgızistan uluslararası topluma entegre olarak 1991’de BDT’ye, 1992’de BM ve AGIT’e üye oldu.

Her yıl şehir merkezlerinde renkli etkinliklerle kutlanan Kırgızistan Bağımsızlık Günü bu yıl küresel salgın nedeniyle online olarak kutlanıyor. Hazırlanan törene Meclis Başkanı Dastanbek Cumabekov, Kırgızistan Silahlı Kuvvetleri mensupları ve Kovid-19 ile mücadelede aktif çalışmış olan az sayıda vatandaş katıldı.

Kırgızistan Devlet Başkanı Sooronbay Ceenbekov, halkın Bağımsızlık Günü’nü tebrik etti.

Başkent Bişkek’teki Ala Too Meydanı’nda kısıtlı katılımcı ile online düzenlenen etkinlikte konuşan Cumhurbaşkanı Ceenbekov, şunları söyledi:

“Bugün ülkemiz için büyük bir gün. Bağımsızlık, en kutsal değerimiz ve en yüksek gururumuz.

Bağımsızlığımız, yüzyıllardır savaşan, canlarını veren ve bunun için kan döken atalarımızın bize aktardığı kutsal bir mirastır. Özgürlüğümüz, her birimizin kalbinin derinliklerinde yaşayan bir duygudur. Eski nesillerden aldığımız miras geleceğe aktarılıyor. Her birimizin kutsal görevi, devletin bağımsızlığını, halkın birliğini, toprağımızın bütünlüğünü korumaktır.”

“Zor günleri geçirdik ve mücadele etmeye devam ettik. Hastalığa karşı kazanılan zaferin sadece devletin çabalarına değil, aynı zamanda toplumun birliğine ve sorumluluğuna da bağlı olduğuna inanıyoruz. Sadece sağlık sistemi ve ekonomik potansiyel değil, aynı zamanda halkımızın birliği de ciddi testlerden geçti. Milletin sağlığı için yapılan bu savaşta halkımız sabırlı ve şefkatliydi. Biz Kırgızistan halkının sosyal dayanışmaya sıkı sıkıya bağlı olduğunu bir kez daha teyit ettik.”

Kırgızistan'ın Oş şehrinin ana meydanında 31 Ağustos'ta Bağımsızlık Günü kutlamaları vesilesiyle konser programı düzenlendi.

Kırgızistan'ın Bağımsızlık Günü'ne ithaf edilen kutlama törenine Oş Belediye Başkanı Taalaybek Sarıbaşov, Oş Valisi Bayış Yusupov, Oş İl Meclis Başkanı Capar Ormonov ve şehir yetkilileri katıldı.

Etkinlikte koronavirüsün önlenmesine ve mücadeleye katkı sağlayan aktivist ve girişimcilere onur belgeleri ve değerli hediyeler verildi. Konser programı yerel TV kanallarında gösterildi.