Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ), İHA teslimatlarına hız kesmeden devam ediyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın deniz üzerinden anlık hedef tespiti, tespit, takip ve imha kabiliyetlerini artıran ANKA'nın bir teslimatı daha tamamlandı.

Operatif İHA İkmal Projesi kapsamında 4. ANKA İnsansız Hava Aracı, kabul testlerinin tamamlanmasının ardından yeni yeteneklerle teslim edildi. Yer ve kara hedeflerini uzaktan tespit edip belirleyebilen, hareketli hedefleri tespit edip takip edebilen SARPER +, SAR / ISAR / Deniz Arama Radarı (Sentetik Açıklık Radarı) ilk kez ANKA İnsansız Hava Araçlarında Deniz Kuvvetleri Komutanlığı hizmetine sunulmuştur. .

Ayrıca İHA'ya ilk kez entegre edilen Otomatik Tanımlama Sistemi ile tüm yüzey elemanlarının kimlik bilgilerini yüzlerce mil mesafeden tespit edebilme özelliğine sahip olan ANKA'lar, bütün radar görüntülerini anlık olarak iletebilmektedir. Böylece Komuta Merkezlerine görüntü ve otomatik tanımlama sistemi istihbarat bilgileri verilebilmektedir.

Daha önce teslim edilen Otomatik Tanımlama Sistemli 3 adet ANKA insansız hava aracının modifikasyonları da bu teslimatla TUSAŞ tarafından gerçekleştirildi.