Polisin kimlik soracağı, üstünü arayacağı vatandaşa kimliğini göstermeli, önce bu sorgunun ya da üst aramanın neye dayandığını, tarihini, numarasını, emri verenin kim olduğunu bildirmeli. Çünkü her şeyin sahtesi var.

Amerikan filmlerinde en kaba polis bile durdururken sorulmadan kimliğini çıkarıp gösterir. Amerika’da kanun var da bizde yok mu? Elbette var. Polislerimiz, bekçilerimiz, Polis Vazife ve Salahiyet Kanunundaki yetkileriyle birlikte ilgili kanun ve diğer mevzuatı da iyice öğrenmeli ki cezai bir durum karşısında “polisimizin yanındayız” kampanyalarına ihtiyaç kalmasın.

“Efendim, polisin üniforması var, silahı var, aracında tepe lambası var, çakar lambası var” filen demeyin. Her şeyin sahtesi de var.

Alın size ilk karşımıza çıkan sahtecilik haberleri:

“Bakanlığımız, trafikte yetkisiz çakar kullanımının önüne geçmek için harekete geçti. Bakanlık kamudan başlayarak özel araç sürücüleri dahil yetkisiz çakar kullanımını 1 Kasım’dan itibaren yasaklayacak. Bu tarihten itibaren kamuda, mahalli idarelerde, diğer meslek kuruluşları ve üniversitelerde üst yönetici, genel müdür, daire başkanı veya başka unvanlar ile görev yapan kamu görevlilerinin kullanımındaki araçlarda çakar olarak tabir edilen ışıklı uyarı işaretlerinin kullanımına izin verilmeyecek. ”

https://www.egm.gov.tr/yetkisiz-cakar-kullanimina-yasak-merkezicerik

*     *     *

İstanbul’da ‘sahte polis’ dehşeti

İstanbul Hadımköy’de çakarlı bir araç sürücüsü iddiaya göre kendine yol vermeyen bir aracın önünü keserek sürücüyü bıçakladı. Çakarlı araç sürücüsünün, yolunu kestiği anlar ve sürücüyle tartıştığı kameralara yansıdı.

Olay, dün akşam saatlerinde İstanbul Hadımköy’de meydana geldi. İddiaya göre 34 PML 55 plakalı lüks minibüsün sürücüsü M.E.U aracında bulunan çakar tertibatını kullanarak aracıyla seyir halindeyken kendisine yol vermeyen Dadaş Aras’ın önünü kesti.

İddialara göre polis olduğunu ve kendisine neden yol vermediği şeklinde Aras’a tepki gösteren maganda, sürücüyle tartışamaya başladı. Tartışma sırasında önü kesilen Dadaş Aras cep telefonu ile yaşananları ve araçta bulunan çakar sistemini kaydetmeye başladı. Şahsın görüntüleri çektiği sırada iyice sinirlenen magandanın küfürler ederek tehditler savurduğu görüldü. Bir süre sonra telefon kaydı son bulurken saldırgan şahıs Dadaş Aras’ı 5 yerinden bıçakladı.

https://www.milliyet.com.tr/gundem/istanbulda-sahte-polis-dehseti-6287718

*     *     *

Emniyet Amiri rütbeli polis üniforması giyen Erol Şahin, önceki gün öğle saatlerinde üzerinde çakar lambaları takılı bir otomobille Bakırköy Adalet Sarayı’na geldi. Görev yeri sorulan Şahin’in 3 aydır polis üniformasıyla dolaştığı ortaya çıktı.
https://haber.sol.org.tr/turkiye/uc-aydir-emniyet-amiri-gibi-dolasan-sahte-polis-yakalandi-253772
    *     *     *
Polis ekipleri, üzerinden kendi adına düzenlenmiş sahte polis kimliği çıkan E.Ş. ile yanında bulunan S.T.’yi (45) gözaltına aldı. Şüpheli E.Ş.’nin üzerinden Başkomiser E.Ş. yazılı 2 adet kartvizit, Polis Emeklileri Yardımlaşma Derneği üye kimlik kartı, Emniyet ve Huzur Polis Haber Gazetesi tanıtım kartı, emniyet amiri apoletli vesikalık resim, 2 adet polis memuru rütbeli vesikalık resim, kuru sıkı tabanca, 6 adet kuru sıkı fişeği, polis rozeti bulunan deri siyah renkli cüzdan,1 adet balistik yelek, İ. Y. E. adına yazılı 110 bin liralık 2 ayrı senet ve 12 bin liralık 2 ayrı çek ele geçirildi. Şüpheli E.Ş.’nin 3 aydır resmi polis üniformasıyla İstanbul’da gezdiği, aracında çakar siren olduğu ve kafe, kahvehane gibi yerlere üniforma ile gittiği tespit edildi. Şüpheli E.Ş.’nin ifadesinde adliyede iş takipçiliği yaptığını, üniformayı Şirinevler meydanda bulunan polis malzemeleri satan yerden aldığını, eskiden Bayrampaşa’da manavlık yaptığını söylediği öğrenildi. Şüpheli E.Ş. Osmaniye Karakolu’ndaki işlemlerinin ardından Bakırköy Adalet Sarayı’na sevk edilecek.
https://sonsoz.com.tr/bakirkoy-adliyesinde-sahte-polis-yakalandi/
    *     *     *

Resmi emniyet amiri rütbeli üniforması bulunan E.Ş.’den şüphelenen polis ekipleri, üzerinden kendi adına düzenlenmiş sahte polis kimliği çıkan E.Ş. ile yanında bulunan S.T.’yi gözaltına aldı. Şüpheli E.Ş.’nin üzerinden başkomiser yazılı 2 adet kartvizit, Polis Emeklileri Yardımlaşma Derneği üye kimlik kartı, Emniyet ve Huzur Polis Haber Gazetesi tanıtım kartı, emniyet amiri apoletli vesikalık resim, 2 adet polis memuru rütbeli vesikalık resim, kuru sıkı tabanca, 6 adet kuru sıkı fişeği, polis rozeti bulunan deri siyah renkli cüzdan, 1 adet balistik yelek, İ.Y.E. adına yazılı 110 bin liralık 2 ayrı senet ve 12 bin liralık 2 ayrı çek bulundu.

Şüpheli E.Ş.’nin 3 aydır resmi polis üniformasıyla İstanbul’da gezdiği, aracında çakar siren olduğu ve kafe, kahvehane gibi yerlere üniforma ile gittiği tespit edildi. Şüpheli E.Ş.’nin ifadesinde adliyede iş takipçiliği yaptığını, üniformayı Şirinevler meydanda bulunan polis malzemeleri satan yerden aldığını, eskiden Bayrampaşa’da manavlık yaptığını söylediği öğrenildi. Şüpheli E.Ş. Osmaniye Karakolu’ndaki işlemlerinin ardından Bakırköy Adalet Sarayı’na sevk edilecek. (İSTANBUL/DHA)

*     *     *

Aksaray ve Kırşehir KOM Şube Müdürlüğü ekiplerinin şüphe üzerine durdurduğu çakarlı araç içinde 350 bin TL değerinde 8 bin 360 karton sigara ele geçti. Araç içinde istihbarata ait belgelerin olduğunu ve İstihbarat Daire Başkanlığında çalıştığını söyleyen ancak yapılan araştırmada Ankara Koruma Şube’de çalıştığı ortaya çıkan polis memuru Murat K. ve yanındaki Fatih D. gözaltına alındı.

http://www.gazetevatan.com/cakarli-sirenli-aracla-sigara-kacakciligi-yapan-polis-yakalandi–1210846-gundem/undefined

*     *     *

Maltepe’de uygulama yapan polisler, şüpheli gördüğü bir otomobilde yaptığı inceleme pompalı tüfek, tabanca, sivil polis yeleği, telsiz ve kelepçe ele geçirdi. Maltepe’de uygulama yapan polisler, şüpheli gördüğü bir otomobilde yaptığı inceleme pompalı tüfek, tabanca, sivil polis yeleği, telsiz ve kelepçe ele geçirdi. ŞÜPHELİ ARAÇ DURDURULDU İÇİNDEN POMPALI ÇIKTI Maltepe, Girne Mahallesi  Atatürk Caddesi’nde uygulama yapan polisler saat 12.30 sıralarında şüpheli gördüğü 34 GV 2237 plakalı otomobili durdurdu. Ön kısmında çakar bulunan araçta yapılan aramada, ruhsatsız tabanca, pompalı tüfek, telsiz, sivil polis yeleği, çok sayıda mermi, 21 adet de farklı kişiye ait kimlik fotokopisi ve fotoğraf ele geçirildi. SÜRÜCÜ GÖZALTINDA Kendini polis olarak tanıtan araç sürücüsü Ercan Ö. gözaltına alınarak sorgulanmak üzere  Maltepe Asayiş Büro Amirliği’ne götürüldü.

http://www.katilimcimaltepe.com.tr/haber-maltepe-de-sahte-polis-dikkat-15825.html

*     *     *

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 1 Kasım 2019’dan bu yana yapılan denetimlerde, aracında yetkisiz çakar kullandığı tespit edilen 2 bin 70 kişiye, 2 milyon 225 bin 381 lira ceza kesildiğini söyledi.

https://www.cnnturk.com/turkiye/bakan-soyludan-cakarli-arac-aciklamasi-tepe-lambasi-var-siren-yoksa

*     *     *

İstanbul Sarıyer’de şüphe üzerine durdurulan çakar tertibatlı araçta sahte “TBMM araç giriş kartı” ve “araç görevlendirme” belgeleri ele geçirildi. Polis tarafından gözaltına alınan aracın sürücüsü çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, belgeleri temin eden şahıs ise aranıyor.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü Sarıyer İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, 10 Aralık’ta Maslak Mahallesi’nde bir alışveriş merkezi önünde yaptıkları uygulamada çakar tertibatlı olduğu görülen bir aracı şüphe üzerine durdurdu. Araç sürücüsü Enes Ö. (25) görevlilere milletvekili sıfatıyla imza edilmiş sahte “TBMM araç giriş kartı” ve “araç görevlendirme” belgesi ibraz etti. Polis ekipleri tarafından yapılan araştırmada bahse konu evrakların Meclisten verilmediği belirlendi. Şüpheli şahsın ibraz ettiği belgeler arasında Mustafa E. adına düzenlenmiş sahte polis kimlik kartı fotokopisi de ele geçirilirken, şahıs gözaltına alındı. Şahsın belgeleri kendisini polis olarak tanıtan Yasin isimli kişiden 7 bin 500 TL karşılığında aldığını beyan etmesi üzerine kimliği tespit edilen Yasin S.’nin (35) yakalanması için çalışma başlatıldı.

Yasin S.’nin Fatih ilçesi Akşemsettin Mahallesi’ndeki ikametinde yapılan aramalarda ise Meclis idari amiri sıfatıyla imza edilmiş ve 5 araç için düzenlenmiş sahte TBMM araç giriş kartı, araç görevlendirme belgesi ve dağıtım listesi belgesi, Meclis idari amiri sıfatıyla imza edilmiş sahte T.C Cumhurbaşkanlığı fors kartı ele geçirildi. Yasin S.’nin yakalanması için çalışmalar devam ederken, Enes Ö. çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak ceza infaz kurumuna teslim edildi.

*     *     *

İstanbul Sarıyer’de şüphe üzerine durdurulan çakar tertibatlı araçta sahte ‘TBMM araç giriş kartı’ ve ‘araç görevlendirme’ belgeleri ele geçirildi. Polis tarafından gözaltına alınan aracın sürücüsü çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, belgeleri temin eden şüphelinin evinden de aralarında sahte Cumhurbaşkanlığı fors kartının da yer aldığı çok sayıda belge bulundu.

https://www.haberturk.com/cakarli-aracta-sahte-tbmm-arac-giris-karti-ele-gecirildi-2550968

*     *     *

 

İmtiyazlı vatandaşlar, normal vatandaş olarak yaşamayı kabul etmedikçe bu haberler bitmez.