Azerbaycan'ın ikinci cumhurbaşkanı ve Türk birliğini sesli olarak dile getiren ilk devlet adamı Ebulfez Elçibey, ölüm yıldönümünde Türkiye'de ve dünyanın çeşitli bölgelerinde anıldı. Azerbaycan'da ise Elçibey için resmi anma düzenlenmedi.

Sosyal medyada da Elçibey gündem oldu.

Bağımsız Azerbaycan’ın ikinci, hür seçimlerle seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Ebulfez Elçibey, vefatının 20. yıl dönümünde Türkiye’nin ve dünyanın birçok yerinde olduğu gibi başkent Ankara’da da unutulmadı.

Azerbaycan Türk Cumhuriyeti’nin 20. yüzyıldaki büyük lideri, bağımsızlık hareketçisi, tarihçisi ve ideoloğu olarak benimsenen; en önemlisi Sovyetler sonrası Azerbaycan’ın seçilmiş birinci Cumhurbaşkanı olan Ebulfez Elçibey’in 20. ölüm yıl dönümü Ankara’da bir programla anıldı.

Türkiye ve Azerbaycan Türklerinin öncülüğünde 22 Ağustos 2020 Cumartesi günü saat 17.00’de Ankara Ulus Meydanı’ndaki Atatürk Heykeli’nin yanında, Türkiye’de hayata veda eden Elçibey’in 20. vefat yıl dönümü dolayısıyla bir anma programı gerçekleştirildi.

Azerbaycan Türkü-Gazeteci Şeyda Kemaloğlu, Gazi Yüzbaşı Muhammet Kemaloğlu ve Emekli Astsubay Mustafa Köşker’in girişimleriyle düzenlenen program başlangıcında; Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları, Mehmet Emin Resulzade ve diğer devlet büyükleri, yurt ve vatan uğrunda şehit olan kahramanlar, saygı ile anıldı ve saygı duruşunda bulunuldu.

Ardından Türkiye ve Azerbaycan Milli Marşları ile Ebulfez Elçibey’in kendi sözleriyle “Millete hitabını” içeren bir anma metni okundu.