Cumhurbaşkanı Erdoğan, Fatih sondaj gemisinin Karadeniz'de 320 milyar metreküplük gaz bulduğunu açıkladı. Aynı bölgede yeni keşifler beklediklerini vurgulayan Erdoğan, Akdeniz'de de çalışmalara hız verileceğini bildirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 20 Temmuz'dan bu yana Karadeniz'de sondaj faaliyetlerinde bulunan Fatih gemisinin Tuna 1 kuyusunda 320 milyar metreküplük doğal gaz rezervi keşfettiğini açıkladı.

"Türkiye, tarihinin en büyük doğalgaz keşfini Karadeniz'de gerçekleştirdi" diyen Erdoğan, daha önce Tuna 1 olarak adlandırılan Sakarya Gaz Sahasında gereken tüm test, analiz ve mühendislik çalışmalarının tamamlandığını belirterek "Kuyudan elde edilen veriler, aynı bölgede yeni doğal gaz keşiflerinin kuvvetle muhtemel olduğuna işaret ediyor. Bu rezerv çok daha büyük bir kaynağın sadece bir parçasıdır. İnşallah devamı da en kısa sürede gelecek" diye konuştu.

Şimdi tespit kuyularının açılmaya başlanacağını, ardından üretim konsepti belirlenip inşaat ve yapım işlerine geçileceğini kaydeden Erdoğan, "Hedefimiz, 2023 yılında Karadeniz gazını milletimizin kullanımına sunmaktır" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın doğal gaz keşfine dair açıklaması başta Avrupa ve ABD medyasında olmak üzere Asya-Pasifik ülkelerinin basın organlarında geniş yankı uyandırdı.

https://www.youtube.com/watch?v=N9QG6PzucwU