Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, koronavirüs tedbirleri çerçevesinde durdurulan yurt dışı uçuşları için 92 ülkeyle yazışma trafiğinin tamamlandığını, 48 ülke ile uçuşların yapıldığını açıkladı.

Salgınla mücadele kapsamında tedbirleri maksimum seviyede alarak 1 Haziran'da iç hat uçuşlarının başlatıldığını anımsatan Karaismailoğlu, bu süreçte Sağlık, Dışişleri, Kültür ve Turizm bakanlıkları ve Bilim Kurulu ile yoğun iş birliği gerçekleştirdiklerini vurguladı.

Karaismailoğlu, "Kovid-19 salgını tedbirleri çerçevesinde durdurulan yurt dışı uçuşların başlatılması için 92 ülke ile yazışma trafiği tamamlandı. 13 Ağustos itibarıyla tarifeli ve tarifesiz olmak üzere 48 ülke ile uçuşlar devam ediyor" ifadelerini kullandı.

Kazakistan ile 20 Haziran’da açılan ve Türkiye’de koronavirüs vaka sayısındaki sıçramadan dolayı 4 Temmuz’da tekrar durdurulan uçak seferlerinin 1 Eylül’de yeniden başlatılacağı bildirildi.

20 Haziran'da başlatılan ancak Kovid-19 vakalarındaki artış sebebiyle 4 Temmuz'da yeniden askıya alınan Kazakistan uçuşlarına da değinen Karaismailoğlu, "İki ülke arasında yapılan görüşmeler sonrasında mutabakata vardık. 4 Temmuz'da askıya alınan Kazakistan uçuşları bugün (14 Ağustos) transit olarak açılacak ve 1 Eylül'den itibaren iki ülke arasındaki uçuşlar tamamıyla başlatılacak" değerlendirmesinde bulundu.