Kırgızlar Türbesinin bulunduğu Türkiye'nin İznik şehrinde 4. Dünya Göçebe Oyunları Basın Tanıtım faaliyeti düzenlendi.

Türk Konseyi Genel Sekreteri Baghdad Amreyev ile Genel Sekreter Yardımcıları Ömer Kocaman ve Sultan Rayev 12 Ağustos 2020 tarihinde İznik’te düzenlenen 4. Dünya Göçebe Oyunları basın lansmanına katıldı.

2018 yılında gerçekleştirilen Türk Konseyi Cholpon-Ata Zirvesinde alınan karar çerçevesinde, 2021’de İznik’te Türkiye’nin evsahipliğinde gerçekleştirilecek 4. Dünya Göçebe Oyunları’nın basın lansmanında Genel Sekreter Amreyev’in yanısıra Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, Dünya EtnosporKonfederasyonu Başkanı Necmeddin Bilal Erdoğan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Serdar Çam, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş ve Oyunların organizasyonunda görev alacak Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkilileri ile yerel mülki idare yetkilileri hazır bulundu.

Lansman kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Geleneksel Spor Dalları Federasyonu yetkileri 4. Dünya Göçebe Oyunlarının düzenleneceği müsabaka alanları, tesislerin fiziki altyapısı, sporcu ve ziyaretçilerin konaklama imkanları ile halihazırda sürdürülmekte olan çalışmalara ilişkin sunumlar gerçekleştirdi.

Lansmanın açılışında konuşan Genel Sekreter Amreyev, Türk Konseyi çatısı altında doğan Dünya Göçebe Oyunları’na Devlet Başkanlarımız tarafından güçlü bir destek verildiğini, ortak kültürel mirasımızı temsil eden ve birleştirici bir girişim olan Dünya Göçebe Oyunlarının bugüne getirilmesinde Türk Konseyi Sekretaryasının önemli bir rol üstlendiğini, Türkiye’nin sahip olduğu tecrübe ve fiziki imkânlarla Göçebe Oyunlarının daha ileri bir noktaya taşınacağını ve görünürlüğünün artacağını düşündüğünü, Türk Konseyi Sekretaryasının 4. Dünya Göçebe Oyunlarının başarılı bir şekilde hayata geçirilebilmesi için, bundan önceki Oyunlarda olduğu şekilde, üzerine düşen görevi layıkıyla yapmaya hazır olunduğunu kaydetti.

Türk tarihinde özel ve önemli bir yere sahip olan Bursa’nın İznik ilçesinde gerçekleştirilecek 4. Dünya Göçebe Oyunlarına 100 ülkeden yaklaşık 3 bin sporcu ile 150 bin seyircinin katılması bekleniyor.