Yunanistan ile Mısır arasında imzalanan deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşmasına, Türkiye’nin cevabı Antalya’nın Akdeniz açıklarında denizcilik uyarı notu olarak bilinen yeni bir Navtex ilan ederek oldu.

Doğu Akdeniz’de Türkiye’yi devre dışı bırakmak isteyen ve Türkiye’yi hiçe sayarak yeni bir anlaşma imzalayan Yunanistan ve Mısır’a peş peşe sert tepkiler geldi. Anlaşma ilk olarak Türkiye tarafından “yok hükmünde” olarak nitelendirildi.

İki ülkenin deniz yetkileri anlaşmasına bölgede yeni bir Navtex ilan ederek yanıt veren Türkiye’nin, Türk Deniz Kuvvetleri Seyir Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığının internet sayfasında yer alan Navtex duyurusu ile 10-11 Ağustos tarihleri arasında Antalya’nın Akdeniz açıklarında atış eğitimleri gerçekleştirileceği belirtildi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı

NAVTEX Ne Demek?

NAVTEX denizcilere seyir ile ilgili en son acil bilgilerin, meteorolojik raporların, tehlike mesajlarının özel olarak geliştirilmiş vericiler ve alıcılar vasıtası ile ulaştıran otomatik seyir uyarı teleks sistemidir.

Türk karasularında NAVTEX mesaj ve seyir duyuruları Deniz Kuvvetleri Komutanlığı Seyir, Hidrografi ve Oşinografi Dairesi Başkanlığı tarafından Antalya, Samsun, İstanbul ve İzmir yayın istasyonlarından yayınlanmakta.

Seyir duyuruları tüm gemiler için bağlayıcı nitelikte. Bu duyurular aynı zamanda Kıyı Emniyeti Genel Müdürlüğünün sitesinde de yayınlanıyor.