Özbekistan'da bir tanıdığının tavsiyesine uyarak evde yeni korona virüsü (COVID 19) enfeksiyonunu tedavi etmeye çalışan 63 yaşındaki bir adam hayatını kaybetti.

Hastanın 63 yaşında olduğu ve son 10 yıldır tip 2 diyabet teşhisi konulduğu bildirildi. Ayrıca hipertansiyon riski de taşıdığı,  obeziteden muzdarip olduğu öğrenildi.

22 Temmuz'da hasta ateş, hafif öksürük ve halsizlikten rahatsız oldu ve tanıdığı bir aile hekimine gitti. Bölge polikliniğine başvurmadı. Tanıdık bir doktor geldi ve onu muayene etti, epidemiyolojik analizi sordu ve  hastalığa yakalandığından şüphelendi.

Aslında, hastanın oğlu meslektaşlarından COVID-19 virüsünü kapmıştı ve hastalığı hafif şiddette geçiriyordu. Ancak babası kendini izole etmediği için enfeksiyona yakalanmıştı.

Doktor, teşhis koymak için hastayı MSKT (Bilgisayarlı Multispiral Tomografi) analizi için yönlendirdi. İçinde hastaya akciğerlerde bilateral pnömoni teşhisi kondu. Ona göre akciğer dokusunun yüzde 50-60'ının hasar gördüğü tespit edildi.  Yakın dostları olan bir doktor,  tedavi için ilaç yazdı.

Hastanın 3 Ağustos'a kadar bu tedavileri aldığı ve durumunun düzelmediği kaydedildi. Bunun üzerine hastada akut solunum yetmezliği gelişti. Kalp atış hızı dakikada 130 atımı aştı. Boğulma belirtileri, nefes darlığı, nefes darlığı ortaya çıktı. Hastaya daha sonra tekrar MSKT analizi yapıldı. Analiz, akciğer dokusunun yüzde 70-80'inin hasar görmesiyle, durumun iyileşmek yerine kötüleşti.

Hasta daha sonra ambulans ekibi tarafından COVID-19 konusunda uzmanlaşmış bir merkeze götürülerek yoğun bakım ünitesine yatırıldı. Hasta hemen bir solunum cihazına bağlandı. Ancak doktorların çabalarına rağmen kurtarılamadı.