Suriye'de ve Libya'da başta Vagner olmak üzere Rus şirket askerlerinin varlığını dünya biliyor. Ancak Belarus'ta paralı askerlerin yakalanması, Belarus'ta seçimlerin yaklaşmış olması, Rusya'nın bu paralı askerlerin İstanbul'a gideceğini açıklaması kafaları karıştırdı.

PARALI ASKERLER İSTANBUL ÜZERİNDEN LİBYA'YA MI GİDECEKTİ?

Belarus’un, “terör saldırısı” hazırlığında oldukları iddiasıyla 33 Rus vatandaşını gözaltına alması, Rusya'nın tepkisine yol açtı. Kremlin, vatandaşlarının en kısa zamanda serbest bırakılması için Belarus’a çağrı yaptı.

Belarus’ta, özel Rus güvenlik şirketi Wagner’e bağlı oldukları ve “terör eylemine” girişmeye hazırlandıkları iddiasıyla 33 Rus vatandaşının gözaltına alınması, Moskova’nın tepkisine yol açtı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, bugün yaptığı açıklamada gözaltına alınan 33 Rus vatandaşının "en kısa zamanda" serbest bırakılması için Belarus’a çağrı yaptı.

"Yanlış bir şey yapmadılar, üzerlerinde de yasadışı hiç bir şey yoktu" diyen Peskov, Rus güvenlik şirketi üyesi olduklarını söylediği bu kişilerin Belarus üzerinden İstanbul aktarmalı olarak ismini açıklamadığı bir ülkeye gitmeyi planladıklarını, ancak Belarus'taki uçağı kaçırdıkları için ülkede kalmak zorunda kaldıklarını iddia etti.

Rus vatandaşlarının, "herhangi bir hukuki dayanak olmaksızın gözaltına alındığını" söyleyen Peskov, "Müttefikimiz Belarus’un, bu olayı en kısa zamanda açıklığa kavuşturarak vatandaşlarımızı serbest bırakmasını bekliyoruz" dedi.

Rusya ile Belarus arasında, olağandışı olarak nitelendirilebilecek bu gerilim, 29 Temmuz’da patlak verdi. Belarus, Rus özel askeri şirket Wagner Grubu’na mensup 33 paralı Rus askerinin gözaltına alındığını duyurdu. Belarus’un başkentindeki bir cezaevinde tutulan Rus vatandaşları, 9 Ağustos’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde "ülkede istikrarsızlığa yol açacak bir terör saldırısı için hazırlık yapmakla" suçlanıyor. Belarus güvenlik kaynakları ülkede Wagner Grubu’na bağlı yaklaşık 200 kişinin bulunduğu bilgisini de paylaştı.

“Novaya Gazeta” adlı Rus gazetesinde çalışan, araştırmacı gazeteci Denis Korothov, gözaltında tutulanların en az yarısının gerçekten de Wagner Grubu’na bağlı paralı askerler olduğunu söylüyor. Geçmişte Wagner Grubu hakkındaki haberlerinden ötürü isimsiz ölüm tehditleri alan Korothov, bu kişilerin Rus paralı askerler olduklarını sadece Belarus televizyonlarında paylaşılan pasaport bilgileri ile değil, sahip olduğu diğer bazı dokümanlarla da ispatlayabileceğini anlatıyor.

Ukrayna’nın doğusunda, Suriye’de ve son dönemde de Libya’daki faaliyetleriyle gündeme gelen Wagner Grubu, geçmişte Rus Askeri İstihbaratı’nda (GRU) görev almış, eski asker Dimitri Utkin tarafından yönetiliyor. Aslında Rusya’da paralı askerlik, paramiliter yapılar yasak. Ancak yönetim göz yumduğunda durum değişiyor. Hatta Wagner Grubu’nun Rus Savunma Bakanlığı tarafından mali olarak desteklendiğine dair iddialar da gündeme getiriliyor. Ancak Kremlin bu iddiaları yalanlıyor.

WAGNER NE DEMEK?

Grubun başında Rus askeri istihbaratı için çalışan eski bir yarbay, Dmitry Utkin var. Utkin daha evvel Ukrayna ve Kırım’da görev yapmış bir isim. ABD’nin yaptırım listesinde. Utkin’in Wagner ismini seçmesi tabii ki bir tesadüf değil, ünlü bestekâr Richard Wagner’e bir atıf. Wagner’in, Hitler’in en sevdiği müzisyen olduğu da biliniyor. Batı basınına göre adın kullanılmasının sebebi Utkin’in Neo-Nazi olması değil, klasik bir Rus taktiğiyle ideolojik dezenformasyon yaratmak, kafaları karıştırmak.

Rus paralı askerler 1380 ile 4 bin 300 dolar arasında maaş alıyor. Hayatlarını kaybettiklerinde de ailelerine yüklü bir tazminat ödeniyor.  Wagner’in Rus enerji şirketleriyle bağlantısı sayesinde maaşlar yüksek. Rusya’da bir yüzbaşı ya da binbaşı ortalama 80 bin ruble yani 1200 dolar maaş alıyor. Paralı askerler yaralandıkları zaman 700 bin ruble alıyor, o da yaklaşık 12 bin dolara tekabül ediyor. Öldükleri zaman da ailelerine 3 milyon ruble tazminat veriliyor.

Putin neden paralı askerleri tercih ediyor? Rusya uzmanı Bechev, bu soruya şöyle cevap veriyor: "Yönetime sorumluluğu reddetme şansı tanıyor. Kremlin, Suriye’deki askeri varlığının birkaç yüz askerin ötesine geçtiğini göstermek istemiyor."

UKRAYNA DA RUS PARALI ASKERLERİN PEŞİNDE

Rusya tarafından Kırım yarımadasının ilhak ve işgal edilmesi, topraklarının doğusundaki ayrılıkçı Rus grupların desteklenmesi sebebiyle ilişkileri gergin olan Ukrayna da Rus paralı askerler konusuna müdahil oldu.

Ukrayna, Belarus’ta 29 Temmuz’da tutuklanan Rus paralı askerlerle ilgili olarak Belarus Cumhuriyeti Başsavcılığına başvurdu. Minsk yakınlarında gözaltına alınan Rus özel askeri şirketi Wagner’e bağlı olan 33 paralı askerin 28’inin tutuklanması ve Ukrayna’ya iadeleri talep edildi.

Ukrayna Başsavcılığı tarafından yapılan açıklamada, gözaltına alınan paralı askerlerin bir kısmının Donbas’ta ayrılıkçı güçlerin tarafında savaştığı bildirildi.

Ukrayna Başsavcısı Ofisinin konuyla ilgili açıklamasında, "Ukrayna Başsavcılık Ofisi,  29 Temmuz’da Belarus kolluk kuvvetleri tarafından gözaltına alınan kişilerin geçici olarak tutuklanması talebiyle Belarus Cumhuriyeti Başsavcılığına başvurdu. Dokuzu Ukrayna vatandaşı olmak üzere 28 kişinin terör örgütüne katıldığından şüpheleniyor. Böylece, Ukrayna tarafı, Donbas’taki silahlı çatışmaya yasa dışı olarak katılıma ilişkin suçlar için adalete teslim edilmeleri amacıyla söz konusu kişilerin Ukrayna’ya iadesini talep etme niyetini bildirdi." denildi.