Türkiye'nin Akdeniz'de sondaj faaliyetlerine karşı çıkan ABD geçen haftalarda açıklamalarda bulunmuştu:

ABD Dışişleri Bakanlığından Türkiye’nin Rodos ile Meis adaları arasında sondaj faaliyetlerinde bulunacağını duyurmasıyla skandal bir açıklama geldi. ABD Dışişlerince “Türkiye’yi Meis Adası yakınlarında her türlü eylem planını iptal etme ve Yunanistan ile gerilimi artıracak eylemlerden uzak durmaya çağırıyoruz.” ifadeleri kullanılmıştı.

Suriye'de ise terör örgütleriyle işbirliği yapan ABD, Türkiye'nin "kırmızı çizgi"lerini bir bir çiğnemeye devam ediyor.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı, bölücü terör örgütü YPG/PKK güdümündeki “Suriye Demokratik Güçleri”nin (SDG) ABD’li bir şirketle yaptığı duyurulan petrol anlaşmasının, uluslararası hukuku hiçe sayan ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bir adım olduğunu, ABD’nin bu adıma destek vermesinin esefle karşılandığını ve kabul edilemez olduğunu açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığının yazılı açıklamasında, Suriye’de SDG adını kullanan bölücü terör örgütü YPG/PKK’nın, Suriye’nin kuzeydoğusundaki topraklarda petrol çıkarmak, işlemek ve ticaretini yapmak üzere ABD’de yerleşik “Delta Crescent Energy LLC” adlı şirketle sözleşme imzaladığının basında yer aldığına dikkat çekildi.

PKK/YPG terör örgütünün, bu adımla Suriye halkının doğal kaynaklarına el koyarak bölücü gündemini ilerletme emelini açıkça gözler önüne serdiği vurgulanan açıklamada “Suriye’nin doğal kaynakları Suriye halkına aittir.” ifadelerinin altı çizildi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“ABD’nin uluslararası hukuku hiçe sayan, Suriye’nin toprak bütünlüğüne, birliğine ve egemenliğine kasteden ve terörizmin finansmanı kapsamına giren bu adıma destek vermesini esefle karşılıyoruz. Hiçbir meşru saikle gerekçelendirilemeyecek olan bu tasarruf asla kabul edilemez.”