Çin baskısı, Doğu Türkistanlı Uygur Türklerini, yurt dışı eğitim aldıkları gerekçesiyle hedef almaya devam ediyor.

Türkistan Press’in aktardığına göre, İtalyan merkezli Bitter Winter Netword, 23 Temmuz’da yayımladığı bir raporda, Türkiye’de yüksek lisansını başarıyla tamamlayan Doğu Türkistanlı Aigul Eli’nin Çin tarafından sebepsiz yere tutuklanarak 20 yıl hapse mahkum edildiği ifade edildi.

Aigul Eli’nin yüksek lisans tezi için “Bankacılık muhasebe sisteminde Çin ve Türkiye karşılaştırması’’ konulu çalışmalar yaptığını açıklayan ailesi, gazetecilere verdikleri demeçte kızlarının araştırma makalesi ya da Türkiye’de okuduğu için hapiste olduğunu söyleyerek 20 yıl hapse mahkum edildiğini belirtti.

Geçen ay da Ankara Üniversitesi DTCF’de Türk Dili üzerine yüksek lisans yapan, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı bursuyla okuyan Doğu Türkistanlı Ekrem Mehmed'in mezun olduktan sonra Doğu Türkistan’a döndüğü, Türkiye’de pek çok arkadaşı olan Mehmed’den Doğu Türkistan’a gittikten sonra haber alınamadığı öğrenilmişti. Yakınları, toplama kampına alındığını ve orada hayatını kaybettiğini bildirmişlerdi.

Kaynak: Kırım Haber Ajansı