Resmi olarak kabul edilmiyor ama başta Çin olmak üzere dünyanın bir çok ülkesiyle siyasi, ticari ve diplomatik ilişkileri olan bir ülkenin bu kadar iyi korunması da kolay değil.

Türkiye’nin Aşkabat Büyükelçiliğinde, Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapan Kemal Uçkun kalp yetmezliği sebebi ile vefat etti.

Memleketi Denizli’nin Acıpayam ilçesine getirilerek defnedilen Uçkun’un vefatı hakkında, Türkmen basınında farklı iddialar gündeme geldiği bildiriliyor. Türk diplomat Uçkun’un koronavirüse yakalandığı, Türkiye’ye tedaviye gönderilmediği, vefat ettikten sonra ülkeden çıkışına izin verildiği iddiaları  basında yer almış. Ayrıca 57 yaşındaki diplomatın Türk makamlarından kendisini tahliye etmelerini istediği ancak Türkmen yetkililerin Türk ambulansını kabul etmediği de iddia ediliyormuş.

Artvin İl Müftüsü olarak görev yapmakta iken Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak atanan Kemal Uçkun, 1963 yılında Denizli İli Acıpayam İlçesi Ören Köyünde doğdu. İlkokulu Köyde bitirdi. İlkokuldan sonra 2 yıl Kur’an Kursuna gitti. 1983 yılında Denizli İmam- Hatip Lisesini bitirip aynı yıl Ankara İlahiyat Fakültesi'ne kaydoldu. 1986 yılında öğrenci iken Ankara Yeni Mahahalle Müftülüğü’nde İmam- Hatipliğe başladı. 1988 yılında İlâhiyat Fakültesini bitirip, Fakülteden sonra kısa dönem askere gidip geldi.

1990 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı’nın düzenlemiş olduğu 10 aylık İngilizce kursunu bitirdi. 1991 -1993 yılları arasında Diyanet işleri başkanlığı Müftü ve Vaizler Yetiştirme ve İhtisas Kursu İstanbul Haseki Eğitim Merkezini bitirdi.

1993 yılında Kars ili Arpaçay İlçesi’nde Müftü olarak göreve başladı. Daha sonra Burdur İli Kemer ilçesi'nde görev yaptı.

1996-1999 yıllarında Avustralya’nın Sydney şehrine din görevlisi olarak gönderildi. Türkiye’ye dönünce 2000 yılında Denizli İli Tavas İlçe Müftüsü olarak tayin oldu.

2002 yılında Diyanet İşleri Başkanlığımızın bünyesinde Ankara Eğitim Merkezinde 10 aylık yeni bir İngilizce kursuna çağrıldı ve onu da başarı ile bitirdi. Tavas İlçesinde 7 yıl görev yaptı.

18.09.2006 tarihinde Antalya İli Korkuteli İlçe Müftülüğü'ne tayin edildi.18.08.2008 tarihinde Antalya Merkez Kepez İlçesine, 26.02.2013 tarihinde de Ankara İli Etimesgut İlçe Müftülüğüne naklen atanmıştı. Son yayınlanan il müftüleri kararnamesi ile Artvin İl Müftüsü olarak atandı. Artvin İl Müftüsü olarak görev yapmakta iken Türkmenistan Aşkabat Büyükelçiliği Din Hizmetleri Müşaviri olarak atanan Kemal Uçkun, evli ve iki çocuk babasıydı.

 

Kaynak: Kırım Haber Ajansı, Mihrap Haber