Azerbaycan topraklarını işgal altında tutan Ermenilerin sınır bölgesindeki Tovuz'da topçu ateşiyle başlayan provakatif saldırıları ters tepti.

Zaten bozuk olan ekonomisi yeni korona virüsü salgını sebebiyle iyice kötüleşen Ermenistan liderleri, cephe hattında Fransa ve Rusya'nın desteğiyle bir başarı hikayesi yazarak halka moral vermek istediler. Bu hevesleri Azerbaycan ordusunun profesyonelce savaştığını gösterdiği gibi 100'den fazla Ermeni askerinin de ölümüne yol açtı.

İran devlet olarak Ermenileri desteklerken Güney Azerbaycan Türkleri Azerbaycan'a destek gösterileri yaptılar. Türkiye'de ve Avrupa'da da Azerbaycan'a destek maksadıyla düzenlenen gösteriler sürerken 7000 civarında Azerbaycan yiğidi de gönüllü savaşçı olmak için müracaatta bulundu.

Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı da Azerbaycan Yazarlar Birliği Başkanı Halk Yazar Anar'a bir mektup gönderdi. Mektup şöyle:

"Sevgili dostum Anar. Azerbaycan'ın büyüleyici köşesi, Tovuz'a yapılan Ermeni saldırılarını Kars ve Erzurum'a bir saldırı gibi görüyor ve onları şiddetle kınıyorum. Kahraman Azerbaycan ordusunun düşmanlarımıza defalarca gerekli tepkiyi vermesinden büyük gurur duyuyorum ve Tanrı'dan vatan için şehid olan kahraman subaylarımızı ve kahraman askerlerimize rahmet diliyorum..."

Azerbaycan Savunma Bakanlığı'nın basın servisinden Albay Vagif Dargahli, yaptığı açıklamada ateşkesin Ermeni silahlı kuvvetleri tarafından zaman zaman ihlal edildiğini söyledi. Açıklamada "Düşmanın saldırıları birliklerimiz tarafından kararlı bir şekilde engellendi. Provokasyon maksadıyla, Ermeni silahlı kuvvetleri atış yerlerini sivil yerleşim yerlerinin yakınında veya arkasında kasıtlı olarak gizliyorlar. Bununla birlikte, Azerbaycan Ordusu sadece düşmanın askeri hedeflerine ateş açtı. Kasıtlı olarak Azeri köyleri, siviller ve sivil nesneleri hedef alan Ermeni silahlı kuvvetlerinin ateş noktaları, birimlerimizin tam ateşiyle susturuldu." denildi.

İşgalci Ermenistan’ın Başbakanı Nikol Paşinyan, Azerbaycan Silahlı Kuvvetlerinden aldıkları darbelerin sonunda Azerbaycan ile yaşanan sınır çatışmalarını sona erdirmek için barışçıl müzakerelerin tek alternatif olduğunu ifade ederek çağrıda bulundu.

Ermeni Başbakan, Belarus’un başkenti Minsk’te yapılan Avrasya Ekonomi Birliği Konseyi (EAEU) oturumunda konuşarak “Çatışmaya askeri bir çözüm yok, barışçı müzakerelere alternatif yok. Bu bölgemizde yer alan bütün halkların çıkarlarına uygun.” diye konuştu.

Ermenistan’ın saldırılarının teşvikçisi olduğu bilinen Rusya’nın Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Rusya Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri gerçekleştirdikleri toplantıda Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki sınır çatışmalarını görüştü. Toplantının ardından video konferans yolu ile açıklamalarda bulunan Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, “Ermenistan-Azerbaycan sınırındaki durum hakkında ayrıntılı bir görüş alışverişi gerçekleşti. Sürekli yükselen tansiyon ile ilgili endişeler dile getirildi.” ifadelerini kullandı. Peskov, tarafların ateşkesinin zorunlu ihtiyaç olduğuna vurgu yaparak “Arabuluculuk faaliyetleri için her türlü desteğin verilmesi kararı alındı.” dedi.