Tovuz’da Azerbaycan mevzilerini ve sivil yerleşim yerlerini top ateşi altına alan Ermeni askeri birlikleri Azerbaycan ordusunun verdiği karşılığın önünde darmadağın oldu.

12 Temmuz 2020 tarihinde Azerbaycan-Ermenistan sınırında Ermenistan’ın top atışıyla başlattığı çatışmalar başladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışı gerçekleştirdiği aktarıldı. Açıklamada, bölgede çatışmanın sürdüğü, iki taraftan da can kayıplarının olduğu kaydedildi. Azerbaycan güçlerinin karşılık vermesiyle Ermenistan askerlerinin ağır kayıplarla geri çekildiği, Azerbaycan ordusundan 2 askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı bildirildi.

Şehid Reşad Reşidoğlu defnedildi.

Ermeni tarafı ise kayıplarını açıklamadı.

İşte bir Ermeni karargahında harekete hazır bekleyen Ermeni askeri araçları ve Azerbaycan ateşi:

Çatışmaların ardından Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu yaptığı açıklamada, “Azerbaycan’a canımız kurban” dedi.  Ermenistan’ın, sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine yönelik saldırısına ilişkin Çavuşoğlu, “Elbette Azerbaycan ordusu gereğini yaptı ve bu saldırıları püskürttü. Buradan şunu görüyoruz, Ermenistan özellikle işgal ettiği topraklardan, dikkati başka yerlere çekmek istiyor yeni çatışma alanları oluşturarak.” ifadelerini kullandı. Ermenistan’ın şu ana kadar hiçbir çözüme yanaşmadığına dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, “Ermenistan’ın yaptığı kabul edilemez. Aklını başına toplasın. Azerbaycan yalnız değildir. Biz Türkiye Cumhuriyeti ve Türk milleti olarak tüm imkanlarımızla Azerbaycan’ın yanındayız.” dedi.

Rusya Araştırma Enstitüsü Başkanı Salih Yılmaz’a göre Ermenistan koronavirüs salgını ile bağlantılı olarak hem Rusya’dan hem de Batı’dan tıbbi bakım alamadığı için Azerbaycan’a saldırarak, ülke içindeki memnuniyetsizliği ortadan kaldırmayı ve bu provokasyonu finansal desteğe dönüştürmeyi hedefliyor: “Ermenistan ekonomisi çok kötü bir durumda. . Ermenistan Dağlık Karabağ krizinde, özellikle ABD ve Rusya’daki lobicilerden gelen mali destekle kendi ayakları üzerinde durabildi. Şu anda, bu yardım kesildi. Öte yandan, Rusya’nın Ermenistan’daki yatırımları yakın zamanda azaldı. Rusya hem doğal gaz hem de elektrik fiyatlarını azaltmıyor. Azerbaycan ve Azerbaycan arasındaki sorunu derinleştiren Ermenistan, Rusya’nın dikkatini çekmeye ve Rusya’yı Azerbaycan ve Türkiye üzerinden etkilemeye çalışıyor.

Azerbaycan’ın Dağlık Karabağ çatışmasında oldukça sabırlı olduğuna inanıyor, ancak mevcut durumda, diplomatik araçlar topraklarını kurtarmak için artık yeterli değilse, bu toprakları askeri yollarla geri alma zamanı. İşgal altındaki toprakları geri dönemezlerse, Azerbaycan ordusu tüm dünyaya beyan etmeli ve askeri araçlar uygulamalıdır. Aksi takdirde Dağlık Karabağ’ın yakın gelecekte diplomatik kanallardan Azerbaycan’a dönüşü ufukta değil.

Yılmaz, pandemiden sonra Azerbaycan’ın yeni dünya düzenindeki önemli konumunu kullanarak toprak bütünlüğüne kavuşabileceğini söyledi: “Rusya, Türkiye, İran, Çin ve ABD’nin Azerbaycan’ın coğrafi konumuna ihtiyacı var.  Azerbaycan bu anı yeterince değerlendirebilirse ve ihtiyacı olan diğer ülkelerin desteğiyle harekete geçerse, toprak bütünlüğünü geri kazanması mümkündür.”