Azerbaycan-Ermenistan sınırında Ermenistan’ın Azerbaycan’ın mevzilerine top atışıyla başlattığı bir çatışma meydana geldi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklama ile Ermenistan ordusunun sınırın Tovuz bölgesinde Azerbaycan mevzilerine top atışı gerçekleştirdiği aktarıldı. Açıklamada, bölgede çatışmanın sürdüğü, iki taraftan da can kayıplarının olduğu kaydedildi.

Azerbaycan güçlerinin karşılık vermesiyle Ermenistan askerlerinin ağır kayıplarla geri çekildiği, Azerbaycan ordusundan 2 askerin şehit olduğu, 5 askerin de yaralandığı bildirildi.

Bu yılın Şubat ayında da benzer bir ihlal yaşanmıştı.  Azerbaycan Devlet Sınır Hizmetleri Komutanlığından yapılan açıklamada, Ermenistan ordusunun Gazah ilinin Kuşçu Ayrım köyü yönünde ateşkesi ihlal ettiği bildirildi. Açıklamada, Ermenistan ordusunun havan topu ve diğer büyük çaplı silahlarla açtığı ateş sonucu Azerbaycan ordusundan İbrahim Veliyev isimli askerin şehit düşmüştü.

Son ateşkes ihlali üzerine açıklama yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanlığı Dış Politika Dairesi Başkan Yardımcısı  Hikmet Hacıyev yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Ermeni silahlı kuvvetleri  top atışlarıyla ateşkesi ihlal etti ve Azerbaycan sınırındaki Tovuz bölgesinde Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin mevzilerini ateş altına aldı."

Hacıyev, Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin misilleme ateşi ve karşı saldırı tedbirleri sonucunda Ermeni silahlı kuvvetlerinin saldırılarının önlendiğini söyledi: “Azerbaycan silahlı kuvvetleri operasyonel durumu izliyor. Ermeni tarafı hiçbir toprak elde edemedi. Ermenistan'ın Azerbaycan-Ermenistan sınırında topçu atışlarıyla Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin mevzilerine saldırması, bir saldırganlık eylemi, bir kuvvet eylemi ve başka bir provokasyondur.

Azerbaycan-Ermenistan sınırındaki provokasyonları önlemek ve gerilimleri ortadan kaldırmak için Azerbaycan, Gazze ve Tovuz bölgeleri boyunca devlet sınırının büyük bir kısmı boyunca Devlet Sınır Servisi birimlerini konuşlandırdı. Aksine, Ermenistan iki ülkenin devlet sınırını sistematik olarak militarize etmeye ve kasten sivilleri hedef almaya devam ediyor.

Hacıyev, Ermenistan'ın üyesi olduğu askeri-politik örgütleri, Ermenistan-Azerbaycan çatışmasında böyle bir askeri macera yoluyla, Azerbaycan'a karşı işgal ve saldırganlıktan sorumlu tutmaya çalıştığını belirtti. Provokasyonları, Ermenistan'ın üyesi olduğu askeri-politik örgütün yasal belgelerine aykırı. Aynı zamanda, Ermeni liderliği durumu kötüleştirmeye ve halkın dikkatini iç gelişmelerden dışarıya kaydırmak; Ermenistan'da COVID-19 salgını sebebiyle kötüye giden sosyo-ekonomik durumunu halkından gizlemek istiyor.

Ermenistan, BM Şartı'nı ve diğer uluslararası yasal yükümlülükleri ağır bir şekilde ihlal ederek Azerbaycan'a karşı askeri bir saldırı başlatarak Dağlık Karabağ'ı ve Azerbaycan'ın çevresindeki yedi bölgeyi işgal etti. BM Güvenlik Konseyi Kararları 822, 853, 874 ve 884, Ermeni birliklerinin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından tamamen ve şartsız olarak geri çekilmesini talep ediyor. Ermenistan'ın sınırda yaptığı provokasyon,  Yerevan'ın müzakereler yoluyla Ermenistan-Azerbaycan çatışmasını çözme konusundaki ilgisizliğinin bir başka delilidir. Dünya topluluğu COVID-19'a karşı savaşırken, bu saldırı ve provokasyon eylemi Ermenistan tarafından gerçekleştirildi. Bu durum ve Ermenistan'ın devam eden ateşkes ihlali bir kez daha Ermenistan'ın BM Genel Sekreteri'nin COVID-19 ile bağlantılı küresel ateşkes girişimine verdiği destek ikiyüzlülükten başka bir şey değildir. Uluslararası toplumu Ermenistan'ın Azerbaycan'a ve sınırdaki provokasyonlarına yönelik saldırganlık politikasını şiddetle kınamaya çağırıyoruz. Durumun sorumluluğu tamamen Ermeni yöneticilerindedir. "