ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Tik Tok da dahil olmak üzere Çin menşeli sosyal medya uygulamalarını yasaklamayı düşündüklerini açıkladı.

Fox News kanalına bilgi veren Pompeo, ülkede kullanılan Çin menşeli sosyal medya uygulamalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Özellikle Tik Tok uygulamasının güvenlik açısından büyük tehlike oluşturduğu yönündeki tartışmalara dikkat çeken Pompeo, konuyu ciddiyetle ele aldıklarını vurguladı.

Tik Tok'un yasaklanıp yasaklanmayacağına ilişkin bir soruya da cevap veren Pompeo, "Bu konuda Başkan'dan  önce konuşmak istemiyorum ama ABD, insanların telefonlarında yüklü olan Çinli uygulamalar hakkında doğru olanı yapacaktır. Şu an konuyla ilgileniyoruz." ifadelerini kullandı.

Uygulamaların indirilmesi hakkında fikrini soran muhabire, "Bilgilerinizin Çin Komünist Partisi'nin eline geçmesini istiyorsanız indirin." cevabını verdi.

Öte yandan, Tik Tok konuya dair yazılı bir açıklama yaparak, Pompeo'nun sözlerine tepki gösterdi.

Firmanın Amerikalı CEO tarafından yönetildiği ve muadilleri içerisinde güvenlik ve kamu politikası açısından ilk sıralarda yer aldığı vurgulanan açıklamada, "Kullanıcılarımıza güvenli bir uygulama deneyimi sunmaktan daha önemli bir önceliğimiz yok. Çin hükümetine hiçbir zaman veri sağlamadık, istendiğinde de bunu yapmayız." ifadelerine yer verildi.

ABD'de ve dünya çapında 800 milyon aylık aktif kullanıcıya sahip Tik Tok'un, kullanıcılarının kişisel bilgilerini Çin yönetimine bildirdiği iddia ediliyor.

Çok sayıda ABD'li uzman, firmanın ABD'nin milli güvenliğine tehdit oluşturduğu yönünde görüş bildiriyor.

https://m.youtube.com/watch?v=uEGxV8YMrEo