Rusya’da muhalefetin “anayasal darbe” olarak nitelendirdiği anayasa değişikliğine pek çok çevreden tepki geliyor. Putin’in fiiliyattaki otoriter yönetimini yasal hale getiren  değişiklik onaylandı.

Anayasal anlamda Ruslara “devlet kurucu halk” statüsü verilerek, Rusya’daki Türk ve Müslüman olan halkların zaten kağıt üzerinde olan temel hak ve hürriyetlerini tamamen yok edildi.

Putin’in anayasa değişikliği referandumu, 22 Nisan 2020 tarihinde yapılması planlanıyordu ancak koronavirüs salgını nedeniyle ertelenmişti. Sonucu belli olan referanduma ilişkin, Kırım Tatar Teşkilatları Platformundan değiştirilmesi planlanan anayasa maddelerinin yarattığı tehlikelere değinen ve protesto eden bir bildiri yayımlanmıştı.

Ukrayna Cumhurbaşkanının Kırım Özerk Cumhuriyeti Temsilciliği, Rusya’nın anayasa değişikliği referandumunu düzenleyerek işlediği suçlarının üstünü örtmeye çalıştığını ifade etmiş;  “Rusya’nın uzun süredir değişmeyen yönetimi için, referandumlar düzenleyerek işlediği suçların sorumluluğunu ‘halka’ yükleme girişimleri uzun süredir bir kural haline geldi. 2014 yılında sözde ‘referandum’ adı altında askeri operasyon düzenlendiğini ve Kırım’ın işgal edildiğini görmüştük.”  açıklaması yapılmıştı.

Rusya Federasyonu’nda Rus olmayan halkların ölüm fermanı niteliğindeki anayasa değişikliği referandumunda sandıklar açıldı. Oyların yüzde 78’i evet çıkarken hayır diyenlerin sayısı yüzde 21’de kaldı böylelikle Putin’in ölünceye kadar başkanlığının yolu açıldı.

Rusya’nın düzenlediği anayasa değişikliği referandumuna katılım oranı yüzde 65 olarak açıklandı. Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Ella Pamfilova, referanduma şaibe karışmaması için her şeyi yaptıklarını söyledi.