Kırgızistan Sağlık Bakan Yardımcısı Mademin Karatayev, “Milli Hastanede, 1 Nolu Şehir Hastanesinde, Demiryolu hastanesinde ve Milli Fizyoloji Merkezi'nde bulunan vatandaşların % 70'i hastalığın  seyri ağır olan hastalardır.” dedi.

Başbakanlık konutunda bir basın toplantısı düzenleyen Karatayev, yeni korona virüsü (COVID 19)'ne yakalanan hastaların yüzde 70’inin durumu ağır olduğını kaydederek, “Geri kalan % 30 mutedil bir durumda ancak, bunun nasıl bir hastalık olduğunu anlayın ki hasta bugün kendini iyi hisseder ve yarın da daha da kötüleşecek.” ifadesini kullandı.

Karatayev, “Hastanın ortalama bir durum belirtisi varsa, bunları bütün tedavi imkanlarının olduğu Gansi'ye aktarmaya çalışırız ancak hastalar izin verirse o zaman eve gitmek Gansi'ye gitmekten daha iyidir. Böyle hastalar da var. Haziran ayının son 10 günü, sosyal ortamlarda bulaşan pnömoni ve koronavirüs enfeksiyonu insidansında keskin bir artış var. Ay başında böyle bir durum yoktu. ”diye konuştu.

Kırgızistan’da son 24 saatte daha 439 kişide yeni korona virüsü enfeksiyonu tesbit edilmesiyle toplam vaka sayısı 5 bin 735’e yükseldi. Ülke genelinde ayrıca 2 bin 443 kişi bu hastalığı yenmeyi başardı, 62 kişi de hayatını kaybetti.

Kırgızistan Başbakan Yardımcısı Erkin Asrandiyev'in de yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandığı öğrenildi.