Özbekistan'da vilayet ve ilçelerin yeni korona virüsü (COVID-19) enfeksiyonu durumuna göre harita üzerinde kırmızı, sarı ve yeşil renklerle işaretlenmişti. Yeşil bölgeler tehlikesiz, sarı bölgeler şüpheli, kırmızı bölgeler tehlikeli bölgeler olarak kabul ediliyor.

21 Haziran günü Özbekistan'da 6 yeni korona virüsü (COVID-19) teşhisi kondu. Bunlardan 5 kişi Taşkent şehir merkezinde ve 1 kişi de Taşkent vilayeti sınırları içinde. 6 kişinin hepsi devletler arasında yük taşıyan kişiler.

Fergana Vadisi'ndeki Andican bölgesel okul öncesi eğitim departmanının verdiği bilgiye göre, özel komisyonun kararına dayalı oalarak 15 Haziran'dan itibaren okul öncesi eğitim kurumlarının "yeşil" ve "sarı" alanlardaki faaliyetlerine izin verilecek. Buna göre, gıda satın alımı, hazırlanması ve gıda dezenfeksiyonu, çocuklar için yemek organizasyonunda koruyucu ekipman kullanımı ve izinli personelin göreve çağrılması ile ilgili belgeler de dahil olmak üzere okul öncesi eğitim kurumlarında güvenliği sağlamak için bütün şartların yerine getirilmesi, okulların temizlik  ve dezenfeksiyon işlemleri devam etmektedir.