Lukaşenko Demokrasiye Karşı - Milli Güç

Reklamlar

loading...

Lukaşenko Demokrasiye Karşı

Belarus’taki siyasi durum geçen hafta gerildi. Belarus Devlet Kontrol Komitesi, Belgazprombank’ın eski başkanı Viktor Babariko’yu tutukladı ve Alexander Lukashenko’nun cumhurbaşkanlığı seçiminde en önemli rakibi olması bekleniyor. 

Viktor Babariko

Tutuklamanın ardından Belarus başkenti Minsk’te yapılan bir miting sırasında Alexander Lukashenko’nun cumhurbaşkanlığı seçimindeki rakiplerine imza toplamak için birkaç kilometrelik bir kuyruk oluştu. Miting ve gösteriler, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında tutuklanan aktivistleri ve politikacıları desteklemek için düzenlendi .

“Dayanışma zinciri”nin 18 Haziran akşamı Minsk’in ana caddesi Nezavisimosti Bulvarı’nda başladığı ve bu tür zincirlerin cumhurbaşkanlığı adayları Yuri Gubarevich, Nikolai Kozlov, Olga Kovalkova’nın öncülüğünce ortaya çıktığı belirtildi. Kovalkova, “Bugün Belaruslular hürriyet için sıraya girdiler ve ihtiyaç duydukları şeyi talep ettiler.” dedi.

Aleksander Lukaşenko

Cumhurbaşkanı Aleksander Lukaşenko da olayları yorumladı . “Demokratik olarak hareket edersem, hoşgörü olduğumu gösterirsem ülkeyi kaybedebilirim. Sonuç olarak, bir yıldan az bir süre lanetleneceğim.” diyerek şöyle devam etti: “Kimse beni ve hepimizi Belarus’u yok ettiğimiz için affetmez.”

Demek ki “Ben gidersem devlet yıkılır…” anlayışı dünyanın birçok ülkesinde mevcut…

 

Son Güncelleme : 23 Haziran 2020

Milli Güç

Milli Güç

Bu konuyla ilgili yorumunuzu yazın