Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir, M5 Dergisi’ne açıklamalarda bulundu.

Demir Güvenlik Politikaları Uzmanı Mete Yarar’ın “Daha önce tedarik edilen bir miktar motorla 6 tane Altay tankının üretimiyle ilgili sürecin başladığı konuşuluyor. Bunun gerçeklik payı var mı?” sorusuna:

“Adede 6 demeyebiliriz çünkü yedek motor sayısı var. Onların belli bir test sayısı var. Yedekleri pat diye tanka koyacaksınız diye bir şey yok. 5 olur, 4 olur. Ama böyle bir çalışmaya başlandı. Peki neden dün başlanmadı diye sorulabilir. Bir üretim tesisi kurmayla başlayacaksınız, bir şey ürettim, 3 yıl, 5 yıl bekledim şeklinde bir şey olmasın diye takvime göre ilerleyeceğiz.” cevabını verdi.

Demir geçtiğimiz günlerde “Altay’da önümüzde teknolojik olarak çok fazla bir sorun yok, ilerleme kaydediyoruz. Meşhur motor meselemizde tıkanma vardı ama o konuda da zaten zamanında belirli öngörüler üzerine adımlar atılmış idi. Belki zamanlama olarak ilk tankımızın çıkması gereken zamana motor ve güç sistemimiz yetişemeyebilir ama çözüm bulma yönünde faaliyetler çok iyi durumda. Bunun da ötesinde kendi milli ve yerli güç sistemimizi geliştirme çalışmaları belirli bir olgunluğa erişti, o da kendi proje takvimi içerisinde devam edecek. Dediğim gibi ilk seri tanklara yetişmese bile daha sonraki aşamada diğer tanklarımız milli güç sistemi ile alanda olacaklar. Tankın diğer unsurlarıyla ilgili çok fazla bir dışa bağımlılığımız yok, bazı detay noktalarda zaten yerlileştirme çalışmaları devam ediyor. Şunu biliyoruz ki tankımız ortaya çıktığı gün, çok büyük ölçüde yerli bir ürün olarak ortaya çıkmış olacak ve zaten milli tasarım olarak geliştirilen bir tank.” açıklamasında bulunmuştu.

Milli ana muharebe tankı Altay‘ın seri üretimine BMC‘nin dışında Otokar ve FNSS talip olmuştu. Daha önce prototipi üretilen Altay tankı seri üretim ihalesinde hükumet Katar-Türk ortaklığı olan BMC firmasını tercih etmişti. Hatta BMC firması Milli Muharebe Uçağı üretimi işinde de favori görülüyordu. 

Altay tankının prototipleri Otokar tarafından üretildi.

BMC'nin yapacağı seri üretimin 2020 yılının il yarısında Türk Silahlı Kuvvetleri envanterine girmesi beklenirken halen kullanılacak ithal veya yerli motor konusunda bir gelişme sağlanamadığı biliniyor. Eldeki test amacıyla kullanılan motorlar için de BMC'nin ürettiği bir tank yok.

Buna karşılık Otokar üretimi Altay prototiplerinin yanı sıra FNSS üretimi zırhlı araçlar ve orta ağırlıkta tanklar dünyanın çeşitli ülkelerinde kullanılıyor.