Geçen hafta, dünya çapında yeni korona virüsü (COVID-19) ile enfekte olan kişi sayısı 8 milyonu aştı . Verilere göre, dünya çapında yeni korona virüsü (COVID-19) kurbanlarının sayısı da 437 bin kişiyi aştı. En fazla kurban veren Amerika Birleşik Devletleri halen dünyaya yön veren ülke durumunda ama ülkede hastalıktan muzdarip insan sayısı iki milyonu aştı. 

Resmi rakamlara göre, I. Dünya Savaşı sırasında Amerika Birleşik Devletleri'nde 116.516 kişi öldürüldü. Korona virüsü enfeksiyonları ve ölümleri ile ilgili istatistikleri tutan Johns Hopkins'e göre, Amerika Birleşik Devletleri'nde 117.000'den fazla insan hastalıktan öldü.

Brezilya'da hastaların sayısı bir milyonu aştı. Ülke çapında, korona virüsü ile enfekte olan kişi sayısı 1.032.913'e ulaşmış. Brezilya'da şimdiye kadar, 48.953 kişi  korona virüsün enfeksiyonundan öldü ve 507.000'den fazla hasta tedavi edildi.

Avrupa'da, hastalıkla ilgili neredeyse hiçbir panik vakası yok. Günlük hastalık sayısı önemli ölçüde azalmaktadır. 

Geçen hafta, korona virüsü, Çin'in başkenti Pekin'de, bir et pazarındaki satıcılarda tespit edildi. Virüs pazarda tespit edildikten sonraki dört gün içinde  79 kişide hastalık teşhis edildi. Daha önce, Wuhan'daki bu gibi vakaların sayısı, virüs tespit edildikten sadece birkaç hafta sonra kaydedildi. Buna ek olarak, Wuhan'daki salgın kış aylarında başladı ve şimdi Pekin'de yaz sıcaklıkları hakim. Galiba yaz sıcakları virüse engel olmuyor.

Türkmenistan ve Güney Kore, virüsle mücadelede en kararlı ülkeler. Biri liderin gücüyle, diğeri ekonomik gücüyle virüs uzaktan göründüğünde hemen tedbir alıyorlar.