Türkmenistan Maliye ve Ekonomi Bakanlığı, Türkmenistan'ın Dünya Bankası'nın hazırladığı İş Yapma Kolaylığı 2020 projesine katılma ihtimali konusunda görüşmeler yaptı. Toplantıya, Dış Ekonomik İşler Devlet Bankası, Dışişleri Bakanlığı, Türkmenistan Sanayici ve Girişimciler Birliği temsilcileri katıldı.

2002 yılında başlayan Doing Business (İş Yapma Kolaylığı) projesi,  küçük ve orta ölçekli işletmelerin faaliyetleriyle ilgili olup 190 ülkede girişimcilik faaliyetlerini düzenleyen ve bunların uyumluluğunu sağlayan yasal düzenlemelerin objektif olarak değerlendirilmesini mümkün kılmaktadır.

Toplantıda, bugün mevcut fırsatları ve iş geliştirme için devletin verdiği imkanları kullanan Türkmen girişimcilerin rekabet güçlerini ortaya koydukları kaydedildi. Türkmenistan Devlet Haber Ajansı, toplantıya katılanların sağlık, istatistik, ulaşım, bankacılık ve finansal kompleksler de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda etkili olduğunu; Dünya Bankası projesinin özel sektör için öneminin farkında olduklarını belirtti.

Hatırlanacağı gibi; Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı Endeksi 2020 (Doing Business 2020) raporuna göre Türkiye 10 basamak yükselerek, 33’üncü sırada yer almıştı. Geçen yıl açıklanan raporda da 17 basamak yükselen Türkiye, bu 2 yıllık performansı ile İsviçre, Hollanda, Portekiz ve İtalya gibi ülkeleri geride bırakmıştı.