Kazakistan'ın birinci Cumhurbaşkanının resmi internet sitesinden yapılan son dakika açıklamasında Nazarbayev'in Kovid-19 testinin pozitif çıktığı belirtildi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Aydos Ukibay da resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "Birinci Cumhurbaşkanımız kendini izole etmişti. Ne yazık ki elbaşımızın son koronavirüs test sonucu pozitif çıktı. Endişe edilecekbir durum yok. Nursultan Nazarbayev uzaktan çalışmaya devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Türk Dünyası İçin Nazarbayev'in Önemi

SSCB'nin son döneminde Rus çarlığı tarafından silah zoruyla alınan ve komünist rejim tarafından yine güç kullanılarak elde tutulan ülkelerde, Sovyet sistemiyle göreve gelen liderler hakkında doğrular dile getirilmez. Onların otoriter oldukları söylenir. Bu iddialar Nursultan Nazarbayev, İslam Kerimov ve Saparmurad Türkmenbaşı için sık sık dile getirilir. Halbuki ülkelerin siyasi ve sosyal şartları başka türlü yönetme şansı vermiyordu. Kırgızistan'da kaç kez başkanlar devrilmişti. Ebulfeyz Elçibey gibi sevilen bir lider devrilmiş, halk otoriter lider Haydar Aliyev'i kurtarıcı olarak görmüştü.

Nazarbayev'den önce Moskova Kazakistan'a bir Rus lider seçmişti. Kazakistan'da azınlık durumuna düşen Kazaklar bu duruma isyan ettiler. Kazak gençler kanları ve canları pahasına başkanlığı geri aldılar.

O günleri hatırlayalım:

Dönemin Sovyetler Birliği Genel Sekreteri Mihail Gorbaçov’un Kazakistan Komünist Partisi’ne Kazak kökenli Dinmuhammet Kunayev yerine Rus kökenli Genadi Kolbin’i ataması büyük bir tepkiye yol açtı. 16 Aralık 1986’da, Kazakistan’ın o dönem başkenti olan Almatı’da olaylar patlak verdi. Olaylara Jeltoksan dedik. Jeltoksan Kazakça “Aralık” ayına verilen bir isimdir.

16 Aralık’ta 200-300 kadar öğrenci Almatı’daki Brejnev Meydanı’nda toplandı. Buradaki Komünist Partisi önüne gelen öğrenciler, daha sonra halkın da kendilerine dahil olmasıyla bin – bin 500 kişiye ulaştılar. Kalabalık parti binasına girerek binayı ele geçirdi. Sovyet Rus emperyalizminin yayın organı TASS “Milliyetçilerin kışkırttığı bir grup öğrenci sokakları işgal etti. Polise saldırdı. Yiyecek deposunu ateşe verdi ve yöre halkına saldırdı.” şeklinde asparagas haberler ile olayları saptırmaya çalıştı.

Meydanı çembere alan güvenlik güçlerine müdahale emri verilse de olaylar yatıştırılamadı. Olaylar bir isyana dönüştü ve Çimkent, Karağandı gibi şehirlere de yayıldı. Olaylar ancak üç gün sonra 19 Aralık akşamında bastırılabildi. Çeşitli rakamlara göre olaylara 5 bin ile 15 bin arasında gösterici katılmıştı. Birçok kaynağa göre 200’ü aşkın kişi öldürüldü. Bunların birçoğu OMON güçleri tarafından öldürüldü. Tutuklananların sayılarının ise en az bin civarında olduğu belirtiliyor.

Bu olaylar üzerine Kazakistan'ın başına bir Kazak, Nursultan Nazarbayev getirildi.

Jeltoksan olaylarına karışan kişilerin cezaları Kazakistan bağımsızlığını kazandıktan sonra derhal affedildi. Jeltoksan Olayları, bugün “16 Aralık Bağımsızlık Bayramı” adı altında halen anılıyor.

Nazarbayev, neredeyse yok olma yolundaki Kazakçayı devlet dili yaptı. Kazakistan'a Kazakça bilmeyenin cumhurbaşkanı olamayacağına dair kanuni düzenleme yaptırdı. Dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen Kazaklara vatandaşlık vererek çoğunluğu sağladı.

Suriye semalarından hava sahamızı ihlal eden Rus uçağının düşmesi sebebiyle bozulan Türkiye-Rusya ilişkilerinin düzelmesine aracılık etti. Bunu yaparken Özbekistan Cumhurbaşkanı merhum İslam Kerimov'un da desteğini aldı.

Ömür boyu cumhurbaşkanı olması yolundaki teklifleri reddetti. Cımhurbaşkanlığını Cömert Tokayev'e bırakarak "Elbaşı" unvanıyla, gerektiğinde devlet işlerine yardım etme şartıyla kenara çekildi.

[caption id="attachment_4866" align="aligncenter" width="200"] Nazarbayev'in bir kitabı: Bağımsızlık Devri[/caption]