ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan, Türkiye’nin Akdeniz’de tartışmalı bölgelerde sondaj çalışmalarını bırakma çağrısı geldi. ABD Dışişleri Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Matthew Palmer, “ABD, Kıbrıs sularındaki sondaj faaliyetlerinden derin endişe duyuyor. Bu eylemler bölgede gerginlikleri arttırıyor; bir kez daha Türk yetkilileri, Kıbrıs açıklarındaki tüm sondaj çalışmalarını sonlandırmaya çağırıyoruz” dedi.

Palmer bu açıklamayı, Yunanistan'ın videokonferans yöntemiyle düzenlediği Delphi Ekonomik Forumu'nda yaptı.

Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin çağrısı, Türkiye ile Yunanistan arasında uzun süredir devam eden anlaşmazlıkta ABD’nin en güçlü diplomatik müdahalesi olarak yorumlandı.

Ankara ile Atina arasında son günlerde artan gerginliğe de değinen Palmer, ‘’Bir müttefik olarak ABD iki ülke arasında tırmanan gerilimin, kasıtlı olmayan sonuçlara varacak bir olaya ya da kazaya sebebiyet vermesi olasılığından endişe duyuyoruz. Bu bölgelerde geçmişte hızla tırmanan gerilimlere şahit olduk. Yunanistan ve Türkiye’yi, bu iki NATO müttefikini iletişim kanallarını açık tutmaya çağırıyoruz’’ ifadelerini kullandı.

Utanmaz Amerikalı, Yunanistan ve Rumlar söz konusu olunca 46 yıldır dünyadan izole edilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin ve Türkiye'nin de hakları olduğunu unutuveriyor.

Savunma sanayiimizin, ekonomimizin ve diplomasimizin yeterli olmaması da o küstah gibilerine cesaret veriyor.