Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Federal Soruşturma Bürosu (FBI) ve siber güvenlik uzmanları, Çin’i siber saldırı ile suçladı.

FBI yetkilileri ve siber güvenlik uzmanları, Çinli hackerların ABD’nin koronavirüs aşı çalışmalarını çalmaya çalıştığını iddia etti.

Koronavirüs çalışmaları üzerinde siber saldırı tespit eden ABD’li yetkililer, araştırmaları sonucunda bilgisayar korsanlarının Çin hükumeti ile bağlantılı olduklarını öne sürdü. Wall Street Journal’da yer alan bir habere göre, FBI ve İç Güvenlik Bakanlığı, gerçekleştirilen Çin kaynaklı siber saldırılar nedeniyle uyarı genelgesi yayımlamayı planlıyor.

Siber güvenlik ile ilgilenen “FireEye” şirketine göre, Çin hükumetine bağlı hackerlar, ocak ayında diğer sektörlerdeki sağlık hizmet sağlayıcılarına saldırırken, koronavirüs sonrasında bütün yoğunluğu bu araştırmalara çevirdiler. FireEye’dan konu ile ilgili yapılan açıklamada ise, “Son yıllarda Çin’in, karşı casusluk alanında gördüğümüz en yaygın kampanyalarından biri” dedi.   Çinli bilişim korsanları özellikle yeni korona virüsü (COVID 19) için ilaç ve aşı üretim çalışmaları yapan kişi ve kurumların bilişim sistemlerine saldırıyor. Kısacası bu yolla teknoloji casusluğu yapıyorlar.

İddialar üzerine konu ile ilgili açıklamada bulunan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Zhao Lijian, Çin’in tüm siber saldırılara kesin olarak karşı çıktığını söyleyerek söylentileri reddetti. İddiaları ahlaksızca olarak değerlendiren Lijian, “Koronavirüs tedavi ve aşı araştırmalarında, dünyaya öncülük ediyoruz. Çin’in herhangi bir kanıt olmadan söylentiler ve iftiralarla hedeflenmesi ahlaksızca.” dedi.

Ayrıca mart ayında Çin medyasında yer alan ve Kremlin kaynaklarına dayandırılan dezenformasyon çalışmaları ile ilgili raporlar hazırlandı. Bu kapsamda Avrupa parlamentosundaki milletvekillerinin Çin yönetiminden gelen baskılar ve algı çalışması nedeniyle koronavirüs salgını hakkında hazırlanan rapordaki bilgileri değiştirdikleri iddia edildi.