Yeni korona virüsü (COVID-19) tedavisinde kullanmak amacıyla Özbekistan’da “Rutan” adlı bir ilaç geliştirildi.

Tedavide yüzde 78.3 oranında etkili olduğu iddia edilen​ ilaçtan 19 bin 500 dozun Özbekistan Sağlık Bakanlığına bağışlandığı ifade edildi.

Yenilik ve Geliştirme Bakanlığı'na göre, 9 Haziran'da Çin-Özbekistan Tıp Teknolojisi Parkı tarafından üretilen 19.500 Rutan ilacı Özbekistan Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı'na bağışlandı.

Bağış için yapılan sunuma Yenilik ve Geliştirme Bakanı Yardımcısı Âlimcan Toyçiyev, Biyoorganik Kimya Enstitüsü Direktörü, Akademisyen Şevket Salihov, Sağlık Bakanlığı Sağlık ve Epidemiyolojik Gözetim Ajansı Direktörü Behram Almatov, Özbekistan İlaç Üretimini Geliştirme Dairesi Başkanı Serdar Kariyev ve diğer yetkililer katıldı.

Özbekistan İlimler Akademisi Biyoorganik Kimya Enstitüsü'nde bilim adamları tarafından geliştirilen orijinal anti-influenza ilacı Rutan, Çinli bilim adamları tarafından test edildi,  SARS, CoV-2 influenza virüsünün etkilerini % 78.3 azalttığı görüldü.

"Rutan"  Çin-Özbek tıbbi teknoloji parkında üretildi. İlacın 11.000 paketi korona virüsü salgınına karşı insani yardım olarak İran'a gönderildi ve laboratuvar testlerinden geçti.

Bilgi için, Yenilik ve Geliştirme Bakanlığı ile işbirliği kurulan Özbek-Çin bilim ve teknoloji parkına, 20 milyon dolar yatırım yapıldı ve 300 kişi istihdam edildi. Merkezin benzersizliği, hem yüzyıllardır test edilmiş geleneksel tıbbın terapötik metodlarını hem de çağdaş tıbbın gelişmiş sonuçlarını kullanmasıdır.

Haber: kun.uz