Irak’ta Mustafa Kazımi hükûmeti, Irak Meclisinde yapılan oylamada güvenoyu alarak resmileşti. Kazımi hükûmetinde, Türkmen bakan bulunmaması Irak Türkmenlerinden büyük tepki gördü.

Erşat Salihi, güvenoyu verildikten sonra sosyal medya hesabında yaptığı açıklamada, “Her zaman olduğu gibi, Irak hükûmetinde yine Türkmenlere bakanlık verilmedi.” ifadelerini kullandı.

Hükûmete güvenoyu vermeyen Türkmen vekiller bir basın toplantısı gerçekleştirdi. Basın toplantısında şu mesajlar verildi:

“Bizleri mezheplerimize göre bölmek isteyenler yine başarılı olmadılar. Türkmen halkını temsil eden bakan olur veya olmaz, bu millet asla bitmeyecektir. Kazımî ile Türkmenlere bakanlık verilmesi konusunda anlaşmıştık. Ancak IŞİD’e karşı beraber çarpıştığımız siyasi bir kitle Türkmenlere bakanlık verilmesini reddetti.

Türkmeneli bölgelerimizde artık hiç kimse iç işlerimize karışma cesaretinde bulunmayacaktır. Özerk bir bölge kurulması anayasada bile geçerlidir. Kendi bölgemizi ilan edebiliriz. Türkmen toplumu on binlerce şehit vermiştir. Bütün Türkmen milletvekillerimiz, ciddi bir şekilde direniş gösterdi. Milletimiz paniğe kapılmasın. Mücadelemize devam edeceğiz.”

Bu gelişmelerden sonra Irak Parlamentosu, Türkmenlere bakanlık verilmesi konusunda Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’ye yetki verdi.

Parlamentonun, Türkmenler için kabineye devlet bakanlığı ekleme yetkisi verdiği Başbakan Kazımi, kabinenin tamamının onaylanmasının ardından yaptığı açıklamada, kabinenin tamamlanmasının hükumet programının yerine getirilmesi açısından teşvik edici olduğunu ifade etti.

Irak Türkmen Cephesi (ITC) Başkanı Erşat Salihi, Kerkük Net’e verdiği özel demeçte konuyla ilgili olarak, “Telafer’den Mendeli’ye kadar bütün Türkmen milletinin direnişi sonucunda Irak’ta bakanlık elde ettik. Bizimle bu yolda yürüyen bütün milletvekillerimizin bir başarısıdır bu.” diye kaydetti.

Daha önce Irak Meclisi’nde 7 Mayıs’ta yapılan oylamada, 22 kişilik kabinenin sadece 15’i meclisten güvenoyu almıştı.