Özbekistan'da kurulan Korona Virüsü Salgını Devlet Özel Komisyon'un 5 Haziran'daki kararına göre, dini merasimlere izin verilen "yeşil" ve "sarı" alanlar bildirildi . Konuyla ilgili ek bir resmi açıklama yapıldı. Kırmızı işaretli bölgelerde ise durum ciddiyetini koruyor.

Dini kurumların (camiler, kiliseler) faaliyetlerinin yeniden başlamasında güvenliğini sağlamak için 5-8 Haziran'dan itibaren bir dizi tedbirin alınacağı kaydedildi. Bu tedbirler, dini kurumların sıhhi-epidemiyolojik norm ve kuralların gerekliliklerine sıkı bir şekilde uymasını amaçlamaktadır.

Bu tedbirler arasında dezenfeksiyon, sosyal mesafeyi korumak için gerekli özel işaretlerin sağlanması (en az 1.5-2 metre), gerekli ekipmanların sağlanması (pirometreler, sıhhi ve dezenfektanlar, sıhhi halılar, vb.), dini kurumlarda çalışanların eğitilmesi gibi birçok tedbir yer alıyor.

Bununla birlikte, vatandaşların bilinmeyen kaynaklardan hastalığı kapmasını ve korona virüsü enfeksiyonunun nüfus arasında yayılmasını önlemek için, şu anda kitle toplu dini ibadetler ve merasimler (camilerde Cuma namazı, kiliselerde Pazar ayini vb.) düzenlenmesine izin verilmiyor.

Özbekistan'da yeşil, sarı ve kırmız bölgeler 6 Mayıs 2020 tarihinde aşağıdaki gibi belirlenmişti. Daha sonra salgının durumuna göre haritada güncellemeler yapılıyordu.