Kazakistan Cumhuriyetinin kurucu cumhurbaşkanı ve lideri Nursultan Nazarbayev,  Kazakistan Demiryolları idaresinin demiryolu transit taşıma potansiyelini artırmasını istedi.

Nazarbayev, “Kazakistan'daki transit yollar zor bir zamanda inşa edildi. Büyüme, verimlilik ve fırsat gösterir. Bu çalışmaya devam edilmelidir. Transit sayesinde 5 milyar dolara kadar kazanabiliriz. Her zaman ortaklarla çalışmaya devam etmelisiniz. Kolay geçiş için fırsatlar yaratmak gerekli ”dedi.

Kurucu başkan Nursultan Nazarbayev'e , Samruk-Kazina  (Kazak Milli kalkınma Fonu) Konseyi toplantısında bilgi veren Kazakistan Demiryolları İdaresi Başkanı da konteyner transit yollarından birinin İran olduğunu söyledi. "Buradaki ölçek çok büyük değil. Ancak, geçen yıla göre dinamikler iki katına çıktı. Bütün bu rotalar Kazakistan topraklarından geçiyor. Bu aynı zamanda Aktav limanına da fayda sağlar. Genel olarak BDT içindeki deniz ve hava yolu yük trafiği azalıyor. Önceki deniz veya hava taşımacılığının çoğu şimdi demiryollarında”dedi.