SSCB devrinde Orta Asya'da çizilen problemli sınırlar can yakmaya devam ediyor.

Geçen hafta Kırgızistan-Özbekistan sınırında acı olaylar yaşanmıştı. Sebep Kırgızistan sınırları içinde olmakla birlikte Özbekistan'a ait olan, nüfusunun çoğu Tacik olan bir köy...

Bilmece gibi yer tanımı. İşte o bölgede geçen hafta yaşananlar:

1.Kırgızistan’ın Batken bölgesine bağlı Çeçme köyü sakinleri ile Kırgızistan toprakları içerisinde kalan Özbekistan'abağlı Soh köyü sakinleri arasında şiddetli bir kavga yaşandı. İki ülkenin vatandaşları arasında yaşanan gerginliğin su kullanımı nedeniyle ortaya çıktığı öğrenildi. Her iki köy de tarım arazileri için Çeçme köyünde yer alan bir su kaynağını kullanıyordu. Suyun kullanımında yaşanan anlaşmazlık sonrasında iki köy sakinleri önce sözlü daha sonra taşlı sopalı bir kavgaya tutuştu. Her iki köy sakinlerinin de Çeçme pınarının kendilerine ait olduğunu iddia ediyor.

Bu kez Kırgızistan-Tacikistan sınırında çatışma oldu.

Çatışmaların olduğu yer Özbekistan, Kırgızistan ve Tacikistan arasında bölüştürülen, nüfusunun çoğu Karluk kökenli Özbek olan Fergana vadisi...

2. Kırgızistan-Tacikistan sınırı yeniden gerginliklere sahne oldu. Kırgızistan Sınır Savunma Servisi bugün yaptığı açıklamada, çatışmanın Batken bölgesinde gece saatlerinde yaşandığını açıkladı.

Kırgız yetkililere göre Eski Taş semtinde gece saatlerinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Kırgız plakalı bir araca ateş açıldı. Arabanın içindeki kişi yaralanarak Samarkandek köyündeki hastaneye kaldırıldı. Yapılan açıklamada Kırgız ve Tacik kolluk kuvvetlerinin ortak soruşturma başlattığı ifade edildi.

Tacik tarafından ise konuya dair henüz resmi bir açıklama gelmedi. Mayıs ayının başından beri iki ülke sınırında gerginlik artarak devam ediyor. Her iki ülke de karşı tarafı gerilimi arttırmakla suçladı. 27 Mayıs günü yine bir silahlı saldırı sonrası 25 yaşındaki Tacik bir kadın ağır yaralanmış ve Tacik tarafı Kırgızistan’ı “durumu istikrarsızlaştırmak” ile suçlamıştı.

Kırgızistan toprakları içerisinde bulunan Tacik ve Özbek yerleşim birimleri, son haftalarda ciddi gerilimlere sahne oldu. Bu yerleşimler Sovyetler Birliği döneminde, Orta Asya’nın en verimli bölgesi Fergana vadisi üzerinden bölgedeki toplulukları birbirine düşman etme amacıyla Sovyet Rus emperyalizmi tarafından oluşturulmuştu. Bağımsızlık yıllarından beri bu tartışmalı sınırları düzeltmeye çalışan bölge ülkeleri henüz nihai bir sonuca ulaşamadılar.

3.Kırgızistan Devlet Sınır Hizmetinden yapılan açıklamaya göre, Batken ilçesinin Eki Taş yerleşim biriminde 01:20 civarında Tacikistan'dan bilinmeyen kişiler Oş-İsfara otoyolunda hareket eden Kırgız vatandaşı B.B'nin arabasına  av tüfeği ile ateş açtı.

Sürücü hafif yaralandı ve Samarkandek köyü hastanesine kaldırıldı. Gece, Kırgızistan-tacikistan kolluk kuvvetleri temsilcileri arasında toplantı yapıldı.

Şu anda, polis memurları, araziyi, arabaları ve diğer delilleri inceleyerek yerinde çalışıyor.

Kırgız-Tacik devlet sınırının bu bölümündeki durum istikrarlı olarak değerlendiriliyor.