ABD (Amerika Birleşik Devletleri) Başkanı Donald Trump, haziranda düzenlenmesi planlanan G7 Liderler Zirvesi’nin eylül ayına ertelediğini duyurdu.

Trump, aynı zamanda G7 Liderler Zirvesi’ne ilişkin olarak “G7 grubunun tarihinin geçtiğini” belirterek gruba; 2014’te Kırım’ı işgalinden dolayı zirveden çıkarılan Rusya’nın yanısıra, Hindistan, Güney Kore, Avustralya gibi ülkelerin eklenmesini istediklerini açıkladı.

ABD Başkanı Donald Trump, Florida dönüşünde haziran ayında yapılması planlanan G7 Liderler Zirvesi hakkında açıklamalar yaptı.

Trump, Zirvenin Washington DC’de yüz yüze yapılmasını istediğini vurgulayarak “Zirveyi, eylüle kadar erteliyorum. Gruba, Rusya, Hindistan, Güney Kore ve Avustralya’nın da eklenmesini istiyoruz.” dedi.

G7 (Group of Seven), ekonomisi en büyük yedi ülkenin arasında bir birlik. G7 grubu  Almanya, ABD, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Japonya ve Kanada olmak üzere yedi ülkeden meydana geliyor.

Daha önce gruba alınan Rusya, Ukrayna'ya ait Kırım yarımadasını işgal ve ilhak ettiği için G7'den çıkarılmıştı. ABD Temsilciler Meclisi, Kırım’ın işgali ve Ukrayna’nın doğusundaki savaş nedeniyle Rusya’nın, G7’ye dönmesini engelleyen kararı 2019 yılı Aralık ayında onayladı.